Pardubický kraj bude o víkendu spojen s Polskem přímým víkendovým vlakem

09.12.2019 8:23 | Zprávy

Zástupci Pardubického kraje a Dolnoslezského vojvodství z Polska podepsali vzájemné memorandum o spolupráci v rámci přeshraniční železniční dopravy v souvislosti s novou desetiletou smlouvou. Nově na trati, která míří do Polska, bude od 15. prosince jezdit dopravce Leo Express. Jeho zástupci také ve stejný den podepsali smlouvu se svým polským partnerem, kterým jsou Koleje Dolnośląskie. Zástupci obou regionů hovořili také o operačním programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.

Pardubický kraj bude o víkendu spojen s Polskem přímým víkendovým vlakem
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

„V rámci nového železničního jízdního řádu je plánováno přímé víkendové spojení Prahy a polské Vratislavi. Abychom dostáli všech potřebných legislativních úkonů, tak jsou nutné podpisy smluv jak mezi regiony, tak mezi dopravci, tedy společnostmi Leo Express a Koleje Dolnośląskie. V minulosti, kdy nás dělil hraniční přechod, tak tato linka existovala, avšak postupně byla zrušena. Dnes není žádný časový problém v rámci zdlouhavých kontrol na hranici, a proto si myslím, že linka může být dobrou konkurencí silniční dopravě. Hlavní podmínkou však je, aby vlak nezastavoval na polské straně ve všech zastávkách, ale postupně jsme se dostali ke standardnímu rychlíkovému spoji,“ řekl hejtman Martin Netolický, který se zajímal také o priority spolupráce v rámci přeshraničního operačního programu Interreg V-A Česká republika – Polsko v rámci nadcházejícího programového období.

Přímé spojení je pozitivně vnímáno také na polské straně. „Na spojení se velmi těšíme, protože celé řada našich obyvatel chce jezdit do České republiky, jelikož nejen v Praze je celá řada památek, které stojí za návštěvu,“ řekl maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski, který pochválil také dlouholetou vzájemnou spolupráci mezi oběma kraji, která se datuje od roku 2003.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

13:28 TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

Sdílená digitální infrastruktura veřejné správy je ta, kterou si stát pořídí jednou –?????? a kterou…