Petr Kubernát: České firmy vnímají třídění elektroodpadu jako nutné zlo

24.03.2014 10:25 | Zprávy

Kvůli stále nižším cenám a kvalitě elektroniky se v současnosti potýkáme se zvýšeným množstvím vysloužilého elektroodpadu. Ten se v posledních letech stal nejrychleji rostoucím druhem odpadu, který výrazně zatěžuje životní prostředí. Nejen z toho důvodu je problematika sběru a třídění elektroodpadu stále aktuálnější, a to zvláště ve firmách. Právě odpadová legislativa a možnosti efektivního nakládání s elektroodpadem byla tématem rozhovoru s ředitelem kolektivního systému REMA Systém, Petrem Kubernátem.

Petr Kubernát: České firmy vnímají třídění elektroodpadu jako nutné zlo
Foto: red
Popisek: REMA Systém

Jaký je současný přístup českých firem k odpadové politice v oblasti elektrozařízení?
Současné firmy se často zabývají otázkou úspor versus ochrany životního prostředí. Mají dojem, že si musejí vybrat mezi jedním nebo druhým. Přitom tyto dvě činnosti jdou ruku v ruce. I přesto většina tuzemských firem stále vnímá odpadovou legislativu jako nutné zlo. Existují však mezi nimi i výjimky. Známé jsou případy firem, které efektivně nastavily odpadové hospodářství tak, že provozní náklady na likvidaci zůstaly nulové a navíc v souladu s legislativou. Mnohé podniky si navíc neuvědomují, že v případě, že nebudou akceptovat odpadovou legislativu a svou činností budou kontinuálně porušovat zákon, hrozí jim sankce až do výše 50 milionů Kč.

Odlišuje se podle Vás informovanost a aktivita tuzemských firem ve sběru elektroodpadu od zahraniční?
Obecně lze říci, že na jihu a východě Evropy je aktivita firem v oblasti ochrany ekologie slabá. Pouze několik málo firem se snaží správně nakládat s elektroodpadem. Ve srovnání s tuzemskými firmami, které jsou v této aktivitě průměrné, je jejich ekologické jednání nedostatečné. Naopak v severských a německy mluvících zemích jsou lidé více environmentálně uvědomělí a firmy jsou tak vysoce aktivní ve sběru a třídění elektroodpadu. Nejlepší výsledky ve sběru elektroniky však vykazuje Švédsko a Norsko, od kterých bychom se měli učit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

20:14 Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

Vzácná mláďata dvou druhů supů, tři zoologické zahrady a jeden společný cíl. Přesně takto by se dala…