Petr Kubernát: České firmy vnímají třídění elektroodpadu jako nutné zlo

24.03.2014 10:25 | Zprávy

Kvůli stále nižším cenám a kvalitě elektroniky se v současnosti potýkáme se zvýšeným množstvím vysloužilého elektroodpadu. Ten se v posledních letech stal nejrychleji rostoucím druhem odpadu, který výrazně zatěžuje životní prostředí. Nejen z toho důvodu je problematika sběru a třídění elektroodpadu stále aktuálnější, a to zvláště ve firmách. Právě odpadová legislativa a možnosti efektivního nakládání s elektroodpadem byla tématem rozhovoru s ředitelem kolektivního systému REMA Systém, Petrem Kubernátem.

Petr Kubernát: České firmy vnímají třídění elektroodpadu jako nutné zlo
Foto: red
Popisek: REMA Systém

Jaký je současný přístup českých firem k odpadové politice v oblasti elektrozařízení?
Současné firmy se často zabývají otázkou úspor versus ochrany životního prostředí. Mají dojem, že si musejí vybrat mezi jedním nebo druhým. Přitom tyto dvě činnosti jdou ruku v ruce. I přesto většina tuzemských firem stále vnímá odpadovou legislativu jako nutné zlo. Existují však mezi nimi i výjimky. Známé jsou případy firem, které efektivně nastavily odpadové hospodářství tak, že provozní náklady na likvidaci zůstaly nulové a navíc v souladu s legislativou. Mnohé podniky si navíc neuvědomují, že v případě, že nebudou akceptovat odpadovou legislativu a svou činností budou kontinuálně porušovat zákon, hrozí jim sankce až do výše 50 milionů Kč.

Odlišuje se podle Vás informovanost a aktivita tuzemských firem ve sběru elektroodpadu od zahraniční?
Obecně lze říci, že na jihu a východě Evropy je aktivita firem v oblasti ochrany ekologie slabá. Pouze několik málo firem se snaží správně nakládat s elektroodpadem. Ve srovnání s tuzemskými firmami, které jsou v této aktivitě průměrné, je jejich ekologické jednání nedostatečné. Naopak v severských a německy mluvících zemích jsou lidé více environmentálně uvědomělí a firmy jsou tak vysoce aktivní ve sběru a třídění elektroodpadu. Nejlepší výsledky ve sběru elektroniky však vykazuje Švédsko a Norsko, od kterých bychom se měli učit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

13:21 Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

Finanční správa ČR informuje veřejnost o další vlně podvodných e-mailových zpráv, které se vydávají …