Plavby Olomouc představily další ze svých služeb

14.11.2019 10:57

Dlouho očekávaná novinka pojmenovaná po již zesnulém olomouckém hrdinovi Žánkovi.

Plavby Olomouc představily další ze svých služeb
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Plavby Olomouc v čele s kapitánem Šimonem Pelikánem na včerejší tiskové konferenci slavnostně představily novou službu. Tu mohou od 15. listopadu využít obyvatelé i návštěvníci moravské metropole. Jedná se o šlapací vozítko, Ološlap II, vyrobeno podle designu legendárního Volkswagenu T1. Autorem je Šimon Pelikán a za realizací stojí lokální konstruktéři.  Ološlap II je pojmenováno po Janu Usnulovi, neboli Žánkovi, jehož život skončil předčasně roku 2011 při snaze o záchranu topícího se dítěte na Mlýnském náhonu v Olomouci.

Novinka Ološlap II Žánek i stávající Ološlap I jsou dle slov Šimona Pelikána suchozemskou alternativou k plavebním lodím. Stejně jako ony, i Ološlapy nabízí svým pasažérům historický výklad během jízdy po olomouckém centru. Žánek vznikal necelý rok, pojme 13 pasažérů a jeho inovativní konstrukce je z lehkého hliníku. Ten společně s elektromotorem zajistí pasažérům velmi komfortní jízdu bez vynaloženého úsilí.

„Konstrukce je uzpůsobena tak, aby mezi pasažéry mohli být senioři či děti na školním výletu. Vzhledem k tomu, že předpokládáme návštěvu i zahraničních turistů, připravili jsme si výklad historie města Olomouce i v cizích jazycích. Myslím si, že i v globálním měřítku je Žánek unikátní služba a jsem moc rád, že se nám ji podařilo dotáhnout do konce,“ doplňuje s úsměvem Šimon Pelikán.

U pojmenování nového Ološlapu Šimon Pelikán neváhal. S Honzou Usnulem ho pojilo letité přátelství, které bylo nečekaně ukončeno Žánkovým hrdinským činem. V kritické situaci neváhal a pokusil se zachránit cizí život bez ohledu na život svůj. „Myslím si, že kdyby tu Žánek mohl být s námi, líbilo by se mu, co jsme vytvořili. Věřím, že by byl v našem týmu po mém boku,“ uvádí Šimon Pelikán.

Ološlap II Žánek bude veřejnosti slavnostně odhalen v pátek 15.11. v 17.00 na Dolním náměstí 34, kde mají Plavby Olomouc svůj tradiční Olopunč. Ve stejnou dobu na tomtéž místě započne i 4. punčová sezóna – Adventní čas s Olopunčem. Mimo výše uvedené se návštěvníci mohou těšit na koncert a vernisáž Plaveb Olomouc s podtitulem “Tak jsem se ráno probudil“.

Ološlap II Žánek vzniknul za laskavé podpory Olomouckého kraje, města Olomouce a Autocentra Olomouc. Velké díky patří Moravská výrobní za truhlářské práce, Hainz Elektro za elektroinstalace, panu Štefanovi a panu Zapletalovi za poháněcí soustavy, a především panu Lubomíru Popelkovi, který ve své firmě Ološlap postavil. Návrh zpracoval architekt Jozef Mrázek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

22:30 Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

Ve středu 15. března Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou poštovní známku z edice Osob…