Plavby Olomouc představily další ze svých služeb

14. 11. 2019 10:57

Dlouho očekávaná novinka pojmenovaná po již zesnulém olomouckém hrdinovi Žánkovi.

Plavby Olomouc představily další ze svých služeb
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Plavby Olomouc v čele s kapitánem Šimonem Pelikánem na včerejší tiskové konferenci slavnostně představily novou službu. Tu mohou od 15. listopadu využít obyvatelé i návštěvníci moravské metropole. Jedná se o šlapací vozítko, Ološlap II, vyrobeno podle designu legendárního Volkswagenu T1. Autorem je Šimon Pelikán a za realizací stojí lokální konstruktéři.  Ološlap II je pojmenováno po Janu Usnulovi, neboli Žánkovi, jehož život skončil předčasně roku 2011 při snaze o záchranu topícího se dítěte na Mlýnském náhonu v Olomouci.

Novinka Ološlap II Žánek i stávající Ološlap I jsou dle slov Šimona Pelikána suchozemskou alternativou k plavebním lodím. Stejně jako ony, i Ološlapy nabízí svým pasažérům historický výklad během jízdy po olomouckém centru. Žánek vznikal necelý rok, pojme 13 pasažérů a jeho inovativní konstrukce je z lehkého hliníku. Ten společně s elektromotorem zajistí pasažérům velmi komfortní jízdu bez vynaloženého úsilí.

„Konstrukce je uzpůsobena tak, aby mezi pasažéry mohli být senioři či děti na školním výletu. Vzhledem k tomu, že předpokládáme návštěvu i zahraničních turistů, připravili jsme si výklad historie města Olomouce i v cizích jazycích. Myslím si, že i v globálním měřítku je Žánek unikátní služba a jsem moc rád, že se nám ji podařilo dotáhnout do konce,“ doplňuje s úsměvem Šimon Pelikán.

U pojmenování nového Ološlapu Šimon Pelikán neváhal. S Honzou Usnulem ho pojilo letité přátelství, které bylo nečekaně ukončeno Žánkovým hrdinským činem. V kritické situaci neváhal a pokusil se zachránit cizí život bez ohledu na život svůj. „Myslím si, že kdyby tu Žánek mohl být s námi, líbilo by se mu, co jsme vytvořili. Věřím, že by byl v našem týmu po mém boku,“ uvádí Šimon Pelikán.

Ološlap II Žánek bude veřejnosti slavnostně odhalen v pátek 15.11. v 17.00 na Dolním náměstí 34, kde mají Plavby Olomouc svůj tradiční Olopunč. Ve stejnou dobu na tomtéž místě započne i 4. punčová sezóna – Adventní čas s Olopunčem. Mimo výše uvedené se návštěvníci mohou těšit na koncert a vernisáž Plaveb Olomouc s podtitulem “Tak jsem se ráno probudil“.

Ološlap II Žánek vzniknul za laskavé podpory Olomouckého kraje, města Olomouce a Autocentra Olomouc. Velké díky patří Moravská výrobní za truhlářské práce, Hainz Elektro za elektroinstalace, panu Štefanovi a panu Zapletalovi za poháněcí soustavy, a především panu Lubomíru Popelkovi, který ve své firmě Ološlap postavil. Návrh zpracoval architekt Jozef Mrázek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

22:36 SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

V rámci letošního třetího ročníku vzdělávacího projektu „Máme rádi zvířata“ navštívili v průběhu zář…