Podle senátorů by VTÚ měla využívat nejen armáda, ale i ostatní složky IZS

25.03.2015 21:49

Ukázku letového nasazení prototypu bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS) a další klíčové projekty Vojenského technického ústavu viděli dnes členové Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky. Senátory v Praze – Kbelích přivítal ředitel státního podniku Jiří Protiva a náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

Podle senátorů by VTÚ měla využívat nejen armáda, ale i ostatní složky IZS
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan

Ředitel státního podniku Jiří Protiva představil hostům unikátní schopnosti a organizační strukturu Vojenského technického ústavu (VTÚ), jakožto i aktuální aktivity ve výzkumu, vývoji a zkušebnictví jednotlivých odštěpných závodů VTÚ.

Ředitel Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany (VTÚL a PVO) Jiří Čuma poté prezentoval kompletní řadu bezpilotních prostředků, které více než třicet let vyvíjí a následně vyrábí kbelský odštěpný závod. Hostům ukázal také gyroskopicky stabilizovanou hlavici S250.

Ředitel Vojenského technického ústavu výzbroje a munice (VTÚVM) Slavičín Ján Roman přítomné seznámil s technickými parametry 60 mm lehkého ručního minometu ANTOS Commando a se škálou 60mm minometné munice. Ředitel Vojenského technického ústavu pozemního vojska (VTÚPV) Jaroslav Štrupl seznámil senátory s filtračním a ventilačním zařízením FVZ-98M (KP).

Senátorům ukázali letové nasazení bezpilotního prostředek BRUS

Další nejen statické, ale i dynamické ukázky proběhly před budovou VTÚ, kde senátoři zhlédli mobilní stožár AN-12, přepravní box Biobox a kompletní řadu bezpilotních prostředků s letovou ukázkou prototypu BRUS.

„Členy senátního výboru prezentace portfolia Vojenského technického ústavu velice zaujala. Přejeme si, aby ústav pokračoval v nastoleném trendu a měl, co nejvíce zakázek a spokojených klientů. Schopnosti VTÚ by měly být maximálně efektivně využity nejen pro resort obrany, ale i pro složky integrovaného záchranného systému. Škála projektů je velice široká, ale v poslední době nás velice zajímá oblast bezpilotních prostředků. Tady má ústav významné postavení a kapacity,“ řekl předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky František Bublan.

Ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva poděkoval senátorům za přijetí nabídky k prezentaci státního podniku a pozval je na návštěvu odštěpných závodů ve Vyškově a Slavičíně. „Prezentovali jsme se jako kvalifikovaný a spolehlivý obchodní partner s působností nejen do obranného a bezpečnostního průmyslu, ale i do civilního sektoru. Těší nás veliký zájem a pochvalná vyjádření ze strany senátorů k našim schopnostem,“ konstatoval Jiří Protiva a na závěr hodnotil návštěvu členů senátního výboru jako vzájemně produktivní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo obrany

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Konference ke 100. výročí vzniku československé diplomacie

15:48 Ministerstvo zahraničí: Konference ke 100. výročí vzniku československé diplomacie

Ministři zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček a Slovenska Miroslav Lajčák společně zaháj…