Policie ČR: Akce ALKOHOL odhalila stovky opilých dětí

26.01.2016 17:08 | Zprávy

Na kontrolu nedovoleného podávání alkoholu dětem a mládeži se zaměříme i v budoucnu.

Policie ČR: Akce ALKOHOL odhalila stovky opilých dětí
Foto: policie.cz
Popisek: Policie ČR

Přes 5000 příslušníků policie a 2000 účastníků státní správy a samosprávy zkontrolovalo od října do prosince 2015 téměř 4000 klubů a 18000 osob. Z toho bylo při kontrolách nalezeno 660 osob mladších 18 let, které požily alkoholický nápoj. Rekordmanem se stal chlapec ze Středočeského kraje, kterému policisté naměřili hodnotu 3,25 ‰.  Šlo o vůbec první rozsáhlou akci kontrol, do které bylo zapojeno nejvíce státních složek. Policie ČR a Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády v čele s národním protidrogovým koordinátorem spolupracovali s Českou obchodní inspekcí, živnostenskými úřady, Celní správou, Hasičským záchranným sborem, ministerstvem vnitra a dalšími. Česká obchodní inspekce zjistila pochybení v polovině kontrolovaných provozoven, pracovníci živnostenských úřadů ve třetině.

„V první a druhé fázi kontrol jsme zkontrolovali do sedmi tisíc osob, ve třetí fázi pak do pěti tisíc osob, z toho jsme celkově řešili 660 dětí, které požily alkohol. Nejvíce znepokojivé zůstaly dva případy. Mladistvému chlapci ze Středočeského kraje policisté naměřili hodnotu 3,25 ‰ alkoholu v dechu a dívce z Prahy 2,16 ‰,“ uvedl 1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek s tím, že se policisté, kromě tolerance provozovatelů, setkali také s otevřeností rodičů ke konzumaci alkoholu jejich dětí. „V rámci kontrol jsme byli nuceni zadržet 178 osob. Rodiče, kteří si své děti přišli vyzvednout na policejní oddělení, často argumentovali, že i oni jako mladí zkoušeli alkohol a chování svých dětí ve většině případů omlouvali.“

Policie spolu s národním protidrogovým koordinátorem akci kontrol zahájila masivním informováním veřejnosti, aby provozovatele varovala od nezákonného prodeje návykových látek osobám mladších 18 let. Kontroly potvrdily, že i přes to provozovatelé dětem alkohol prodávali. „Problém tu existuje a spolu s ním vysoká tolerance celé společnosti, která ukazuje, že v naší zemi jsou zákony jedna věc, ale jejich dodržování věc druhá. I z našich průzkumů vyplývá, že na 87 % mladistvých vnímá dostupnost alkoholu jako velmi snadnou. Proto se k tomu snažíme postavit systémově a v duchu spolupráce nejrůznějších složek napříč rezorty,“ sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Rozpočet

Když je podle vás rozpočet bez ambice, zajímá mě, zda ho tedy podpoříte nebo ne? Protože jestli ano, tak si podle mě slušně řečeno nevidíte do pusy nebo to hlasujete i pro věci, s kterými nesouhlasíte? Jakou má takové hlasování logiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Příští stanice? Vesmír!

22:08 Ministerstvo dopravy: Příští stanice? Vesmír!

Výstava o českých kosmických ambicích dorazila na pražské hlavní nádraží.