Policie ČR: Návrh na obžalobu za poskytování informací z databází finanční správy

13.06.2024 22:04 | Tisková zpráva

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v uplynulých dnech podali návrh na obžalobu jedné osoby (pracovníka finančního úřadu) pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 trestního zákoníku, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací podle § 230 trestního zákoníku a přijetí úplatku podle § 331 trestního zákoníku. Další dvě osoby (cizince) kriminalisté navrhli obžalovat z trestného činu poškození věřitele podle § 222 trestního zákoníku a jednu z nich i z trestného činu podplacení podle § 332 trestního zákoníku.

Policie ČR: Návrh na obžalobu za poskytování informací z databází finanční správy
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Pracovník finančního úřadu měl podle našich závěrů dlouhodobě a poměrně sofistikovaným způsobem, a to i díky znalosti policejní práce, v průběhu let 2019 až 2022 aktivně vyhledávat v databázových systémech finanční správy neveřejné informace týkající se daňových subjektů prověřovaných správcem daně či přímo útvarem NCOZ. Tyto informace měl následně za úplatu nabízet na schůzkách osobám ovládajícím prověřované daňové subjekty, a tím měl ovlivňovat daňové, příp. exekuční či trestní řízení. Za poskytnuté informace a rady, jak co nejefektivněji postupovat v těchto řízeních, měl obdržet pracovník finančního úřadu mj. úplatek ve formě osobního automobilu zn. Mercedes Benz. Jednáním obviněných měla být poškozena Česká republika o téměř 2 miliony Kč. Policisté a dozorující státní zástupkyně při domovních prohlídkách zajistili mj. hotovost přesahující 500 tisíc Kč a předmětné motorové vozidlo.

Pracovník finančního úřadu byl svým zaměstnavatelem postaven mimo službu. Na případu se dále podíleli pracovníci Generálního finančního ředitelství (GFŘ) a Finančního analytického úřadu (FAÚ).

Trestní stíhání osob probíhá na svobodě. Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby byl již předán státní zástupkyni Městského státního zastupitelství v Praze.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …