Policie ČR: Návrh na obžalobu za vystavování prázdných osvědčení

6. 9. 2019 16:14

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v těchto dnech ukončili vyšetřování korupčního případu s pracovním názvem FITKO.

Policie ČR: Návrh na obžalobu za vystavování prázdných osvědčení
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Státnímu zástupci podali návrh na obžalobu 13 osob v souvislosti s vystavováním rostlinolékařských osvědčení k zásilkám květin a ovoce vyvážených do zemí Ruské federace a Běloruska.

Ze zajištěného důkazního materiálu vyplývá, že část obviněných (zaměstnanci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského - ÚKZÚZ) měla po vzájemné dohodě s dalšími osobami dlouhodobě vydávat na zboží rostlinného původu směřujícího do zemí Ruské federace a Běloruska prázdná rostlinolékařská osvědčení bez jakéhokoli bližšího popisu zboží. Operativně pátracími prostředky se kriminalistům podařilo zadokumentovat protiprávní jednání některých úředníků, kteří za vystavení prázdných rostlinolékařských osvědčení opatřených pouze jejich podpisem a otiskem kulatého razítka, aniž by byla provedena zákonná kontrola, měli převzít předem stanovenou finanční částku. Za jedno rostlinolékařské osvědčení tak měla být předána částka v minimální výši 600 Kč. Tímto způsobem mělo být v průměru vystaveno 500 nezákonných osvědčení za pouhý měsíc.

Díky dalším obviněným osobám pak tato neúplná rostlinolékařská osvědčení měla být vyplněna údaji o vyváženém zboží a následně prostřednictvím dalších osob a přepravních zásilkových služeb putovala do Polska a Litvy. V těchto státech pak měla být osvědčení přiřazována k jednotlivým rostlinným zásilkám přepravovaných kamionovou nebo leteckou dopravou do zemí Ruské federace či Běloruska.

Návrh na podání obžaloby byl podán pro trestné činy "zneužití pravomoci úřední osoby", "padělání a pozměnění veřejné listiny", "přijetí úplatku" a "podplacení".

Trestní stíhání osob je vedeno na svobodě. Spisový materiál byl již předán státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Tachově.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AMSP: Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

22:30 AMSP: Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní f…