Policie ČR: Obvinění 22 osob z krácení DPH

17.02.2021 7:34

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří pracují metodou tzv. Daňové Kobry, v uplynulých dnech obvinili 22 osob z krácení daně z přidané hodnoty.

Policie ČR: Obvinění 22 osob z krácení DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto

Na případu policisté NCOZ spolupracovali s Generálním finančním ředitelstvím a Finančním analytickým úřadem.
   
Podle našich závěrů měli obvinění v letech 2016 a 2017 za účelem soustavného krácení daně z přidané hodnoty a vlastního neoprávněného obohacení vytvořit skupinu obchodních společností tak, aby organizace zainteresovaných osob byla tvořena několikastupňově a nejnižší články (tzv. bílí koně) neznaly organizátory trestné činnosti. V rámci uvedené skupiny obchodních společností měla být následně simulována obchodní činnost a nepravdivě deklarována "zdanitelná" plnění v podobě dodání fiktivního zboží či služeb pro větší počet odběratelů. Ti si je následně měli zahrnout i v daňových přiznáních do základu daně pro výpočet daně z přidané hodnoty, přestože podle našich závěrů věděli, že jim tato plnění fakticky nebyla dodána, čímž mělo dojít na straně odběratelů ke zkrácení daně z přidané hodnoty ve velkém rozsahu (v této fázi zatím ve výši cca 16 milionů Kč).
 
Do operace s krycím názvem HŘÍBEK se zapojilo téměř 100 policistů NCOZ. Na akci se dále podíleli příslušníci Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a specialisté Kriminalistického ústavu.
 
Naši kriminalisté provedli několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. V rámci akce bylo zadrženo 9 osob. Následně došlo k obvinění 22 fyzických osob z trestného činu „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby“. Trestní stíhání všech obviněných probíhá na svobodě.
 
V rámci úkonů trestního řízení došlo k zajištění majetku, konkrétně několika nemovitostí a finančních prostředků v hotovosti.

Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Soutěž na novou podobu veřejných prostor Pražské tržnice

9:58 MHMP: Soutěž na novou podobu veřejných prostor Pražské tržnice

V Pražské tržnici se sešla mezinárodní porota architektonicko-krajinářské soutěže na řešení veřejnýc…