Policie ČR: Ochrana vnějších hranic Evropské unie nekončí

16.01.2023 13:30 | Tisková zpráva

Od roku 2015 se v rámci bilaterální spolupráce aktivně zapojujeme do ochrany vnější hranice EU na různých místech Evropy.

Policie ČR: Ochrana vnějších hranic Evropské unie nekončí
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

V loňském roce se tak do boje proti nelegální migraci zapojilo v Severní Makedonii a Maďarsku 466 policistů v celkem dvanácti kontingentech. V průběhu jejich působení, které bylo zpravidla po dobu dvou měsíců, se jim podařilo zadržet 37 163 nelegálních migrantů. Na hranici Severní Makedonie a Řecka čeští policisté zadrželi celkem 10 511 osob a na hranici Maďarska a Srbska bylo zadrženo 26 652 migrantů. Převážná část pak byla ze Sýrie, ale například také z Afghánistánu, Nepálu, Toga či Západní Sahary.

Naprosto odlišná služba čekala na policisty vyslané ihned po začátku ruské agrese na Ukrajině na Slovensko. Společně s kolegy ze Slovenska pomáhali válečným uprchlíkům, zejména ženám, dětem a seniorům, které válka přinutila opustit své domovy. Do pomoci na Slovensku se zapojilo 210 policistů vyslaných ve čtyřech kontingentech.

Nelegální migrace je stále palčivý problém a boj proti ní je i pro letošní rok jedním z našich důležitých úkolů. Kromě bilaterálních operací jsme i pevnou součástí operací agentury Frontex. Od začátku ledna pokračuje náš boj s nelegální migrací v zahraničí působením necelé stovky policistů v Maďarsku, Severní Makedonii a pod hlavičkou agentury Frontex také například v Albánii.

Kromě nasazení v zahraničí se velmi intenzivně staráme o zvládání nelegální migrace i přímo v České republice, která zažila v loňském roce největší nápor od začátku migrační krize v roce 2015. Většina policistů nasazených v průběhu roku v zahraničí se po návratu zapojila také do opatření na česko – slovenské hranici. Kontroly, ač již jen namátkové, jsou zatím součástí výkonu služby stovek policistů i v letošním roce.

Efektivní omezení nelegální migrace je jedním z předpokladů udržení vysokého standardu vnitřní bezpečnosti v ČR i EU a naše zapojení v rámci této problematiky tak bude pokračovat i v letošním roce.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna: Osmnáctisrdcovkové křížení pro Strossmayerovo náměstí nahradí přes dvacet let starou konstrukci

22:08 Pražská strojírna: Osmnáctisrdcovkové křížení pro Strossmayerovo náměstí nahradí přes dvacet let starou konstrukci

Společnost Pražská strojírna a.s. vyrábí rozsáhlé osmnáctisrdcovkové křížení pro centrální křižovatk…