Policie ČR: Operace "GREN"

23.06.2021 18:44

Zadržení mezinárodní organizované skupiny osob, která se zabývala obchodem s látkou MDMA distribuovanou v podobě tablet „extáze“, ve velkém rozsahu, na území více států.

Policie ČR: Operace "GREN"
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Ve spolupráci příslušníků policejního orgánu Generálního ředitelství cel, oddělení Odhalování trestné činnosti Letiště Václava Havla, policistů z Národní protidrogové centrály SKPV Policie ČR a příslušníků Celní správy SRN z Celního pátracího úřadu Essen (ZFA Essen) se podařilo rozkrýt mezinárodní organizovanou skupinu osob vietnamské národnosti, která se zabývala obchodem s látkou MDMA distribuovanou v podobě tablet „extáze“, ve velkém rozsahu, na území více států.

Trestná činnost, organizovaná z území České republiky, spočívala ve vývozu tablet "extáze" vyrobených v Nizozemském království, v množství řádově desítek až stovek kilogramů tablet, jež byly distribuovány přes Českou republiku a Spolkovou republiku Německo do Vietnamu.  Případ potvrdil nastupující trend posledních let, kdy se některé organizované skupiny soustředí na vývoz drog do států východní Asie, kde se jejich cena pohybuje mnohonásobně výše. 

První zásilka byla zadržena na pražském letišti Václava Havla, ve skladech společnosti Skyport  a.s., příslušníky Celního Úřadu Praha Ruzyně v rámci běžné kontrolní činnosti. Obsahovala přes 72 000 tablet  látky "extáze" o celkové hmotnosti 36 kg.

V čele organizované skupiny stála 33 letá žena z Prahy, která shromažďovala objednávky od klientů a zajišťovala komunikaci a dělbu práce dalších členů skupiny působících na území ČR, SRN a ve Vietnamu. Dále sama nebo prostřednictvím dalších osob obstarávala na území ČR kosmetické přípravky k ukrytí tablet "extáze", které byly následně odeslány běžnou leteckou přepravní službou do Vietnamu.

V průběhu prověřování trestné činnosti došlo z důvodu konspirace k přesunutí hlavní základny organizované skupiny z ČR do SRN, což mělo za následek nastavení úzké spolupráce s celním pátracím orgánem SRN. Policistům a celníkům se podařilo prověřováním ustanovit několik osob v obou výše uvedených státech, které jsou důvodně podezřelé, že se na této trestné činnosti podílely.

Ve spolupráci s příslušníky Celní správy ze ZFA Essen se podařilo v SRN zadržet skupinu tří pachatelů, kteří se pokoušeli přes spediční společnost v Berlíně odeslat do Vietnamu zásilku s obsahem 30 kg tablet "extáze", což představuje cca 60 tisíc tablet. Další zásilka stíhané organizované skupiny osob, obsahující obdobné množství látky, byla později zadržena na letišti v Saigonu ve Vietnamu. Celkem bylo během prověřování případu zajištěno přes 90 kg této látky a téměř 200 000 tablet.

Na území ČR je nyní vedeno trestní stíhání proti dvěma ženám vietnamské národnosti pro zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy ve smyslu § 283 odst. 1, odst. 3 písm. c), odst. 4 písm. c) trestního zákoníku, za což jim v případě odsouzení hrozí trest až 18 let odnětí svobody. Tento případ není v současné době dosud uzavřen. Vyšetřování této závažné a organizované trestné činnosti nadále pokračuje a lze předpokládat zadržení a obvinění dalších osob, případně rozšíření trestního stíhání již obviněných osob.         

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dětský domov Nechanice: Nadace Život dětem opět pomohla

10:57 Dětský domov Nechanice: Nadace Život dětem opět pomohla

Děti z Dětského domova Nechanice velice děkují nadaci Život dětem, neboť díky ní, mohly všechny děti…