Policie ČR: Ovlivňování veřejných zakázek – obvinění 10 osob

22.02.2024 22:02 | Tisková zpráva

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ SKPV), odboru závažné hospodářské trestné činnosti, v těchto dnech zahájili trestní stíhání deseti osob, které jsou obviněny z trestných činů „účast na organizované zločinecké skupině“, „zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě“, „legalizace výnosů z trestné činnosti“, „poškození finančních zájmů Evropské unie“, „přijetí úplatku“ a „podplacení“ (dle podílu jednotlivých osob na trestné činnosti).

Policie ČR: Ovlivňování veřejných zakázek – obvinění 10 osob
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Osoby měly podle našich závěrů nejméně od poloviny roku 2022 až do současnosti v Praze, Ústí nad Labem, Jihlavě a dalších místech České republiky, ale i v zahraničí, soustavně a dlouhodobě manipulovat zadávání veřejných zakázek na zejména zdravotnický materiál, a to nejméně v případě zadavatele a odběratele spol. Krajská zdravotní, a.s. a Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace, ve prospěch preferovaných a předem určených dodavatelů.

Na základě vlastních poznatků policie bylo zahájeno v loňském roce prověřování skupiny osob podezřelých z korupce týkající se dodávek zdravotnického materiálu do nemocnic. Podezřelé osoby podle zjištění detektivů měly systematicky ovlivňovat veřejné zakázky tak, aby je získaly předem vybrané firmy a za to měly požadovat a přijímat neoprávněné plnění - úplatky.

K samotné realizaci případu s krycím názvem „PROFA“ přistoupili policisté ve večerních hodinách dne 18. února 2024 poté, co shromáždili dostatečné množství důkazů k podezřelým aktivitám všech osob.

Celkem bylo zadrženo 16 podezřelých a následně 10 osob obviněno.

V rámci úkonů trestního řízení kriminalisté NCOZ provedli 37 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při nichž byl zajištěn důkazní materiál. V průběhu domovních prohlídek také bylo nalezeno a zajištěno cca 7 milionů Kč v hotovosti. Na bankovních účtech došlo k zajištění dalších výnosů z trestné činnosti obviněných.

U 5 obviněných byly podány návrhy na vzetí do vazby, kdy soud všem návrhům dnes vyhověl. Ostatní osoby jsou stíhány na svobodě.

V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním organizátorům tresty odnětí svobody až na 16 let. Věc dozoruje pověřený žalobce Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). 

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci

22:04 Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci

Zvýšení příspěvku na péči, které v pátek odsouhlasila Poslanecká sněmovna, se nevztahuje na nejnižší…