Policie ČR: Poškození finančních zájmů EU a dotační podvod

23. 3. 2019 14:57

Kriminalisté odboru daní Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) provedli v uplynulých dnech rozsáhlou operaci s krycím názvem AURELIUS. Zadrželi 4 osoby a následně zahájili trestní stíhání čtyř fyzických a tří právnických osob pro zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvod s předpokládanou způsobenou škodou cca 300 milionů korun.

Policie ČR: Poškození finančních zájmů EU a dotační podvod
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

V průběhu roku 2017 zahájili policisté na základě vlastních operativních poznatků úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie. Byly prověřovány nákupy mj. strojního vybavení a úhrady za tyto transakce s podezřením na několikanásobné nadhodnocování skutečných nákladů.

V rámci prověřování uvedených informací, na kterém se podílel zejména Finanční úřad pro Středočeský kraj a dále Finanční analytický úřad, bylo zjištěno, že jednání osob mělo směřovat k neoprávněnému vylákání prostředků z rozpočtů Evropských fondů a státního rozpočtu ČR v rámci šesti dotačních projektů strojírenského podniku. V průběhu prověřování této trestné činnosti bylo mimo jiné zjištěno, že žadatel měl vědomě a ve spolupráci se spřátelenými společnostmi překládat k vyplacení dotace hrubě zkreslené doklady o pořízení mj. strojního vybavení, ve kterých měly být uváděny až desetinásobně nadhodnocené částky oproti skutečným pořizovacím cenám.

K samotné realizaci případu s krycím názvem AURELIUS přistoupili detektivové NCOZ počátkem minulého týdne, neboť měli k dispozici již dostatečné množství důkazů svědčících o podezřelých aktivitách všech obviněných. Úkony byly zahájeny v častých ranních hodinách dne 13. března 2019. Policisté provedli 14 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při kterých zajistili materiály důležité pro trestní řízení.

Na základě shromážděných informací kriminalisté NCOZ zahájili trestní stíhání čtyř fyzických a tří právnických osob pro podezření ze spáchání zvlášť závazných zločinů poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvod se způsobenou škodu ve výši téměř 300 milionů korun.

Jako výnos z trestné činnosti bylo zajištěno několik nemovitostí v hodnotě cca 35 milionů korun a dále finanční prostředky na účtech i v hotovosti v celkové hodnotě cca 22 milionů korun.

Trestní stíhání fyzických osob je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku všem obviněným hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Je třeba ocenit vynikající a příkladnou spolupráci s Finančním analytickým úřadem a Finančním úřadem pro Středočeský kraj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Praha prověří v zařízeních sociální péče protipožární zabezpečení

18:33 MHMP: Praha prověří v zařízeních sociální péče protipožární zabezpečení

Radní Milena Johnová vyjádřila upřímnou soustrast pozůstalým zemřelých klientů z domova pro osoby se…