Policie ČR: Stanovisko k “únikům informací” v aktuální trestní kauze

20.06.2022 12:39 | Tisková zpráva

Nejen v kauze “Dozimetr”, ale i jiných trestních kauzách dochází ke zveřejňování části spisů ve sdělovacích prostředcích. Jaká je realita?

Policie ČR: Stanovisko k “únikům informací” v aktuální trestní kauze
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Ve středu 15. června 2022 zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV realizaci, v rámci které byly příslušné dokumenty mající vztah k zahájení trestního stíhání konkrétních osob, k domovním prohlídkám a dalším procesním úkonům, doručeny 80 fyzickým a právnickým osobám, včetně jejich právních zástupců.

Tyto písemnosti byly dotčeným stranám doručeny v šest hodin ráno téhož dne, přičemž je v těchto případech nezbytné a obvyklé, že obsahují konkrétní informace o trestné činnosti, včetně skutkové podstaty, detailního popisu děje a zároveň jasně identifikují konkrétní osoby, jejich roli v daném případu i procesní postavení. Bez takto detailního zdůvodnění by přitom konkrétní procesní úkony neměly šanci na úspěch a byly by v dalším řízení nepochybně napadeny.

Konkrétní informace obsažené ať už v usnesení o zahájení trestního stíhání či v dalších dokumentech, se ve sdělovacích prostředcích objevily v řádu hodin od doby, kdy byly tyto písemnosti doručeny zúčastněným stranám.

Je zřejmé, že v situacích, kdy je s konkrétními informacemi ze zákonných důvodů seznámeno několik desítek lidí mimo soustavu orgánů činných v trestním řízení, není v ničí moci zajistit, aby se tyto informace následně nestaly veřejnými.

Motivace ke zveřejnění takových informací může být pro jednotlivé strany procesu různá, avšak v řadách kriminalistů a vyšetřovatelů se objektivně hledá těžko.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Na Pražském hradě jednali představitelé evropských zemí o bezpečnostních a ekonomických problémech kontinentu

22:54 Úřad vlády: Na Pražském hradě jednali představitelé evropských zemí o bezpečnostních a ekonomických problémech kontinentu

Otázky udržení míru, stability, energetické bezpečnosti a současné ekonomické situace byly hlavními …