Policie ČR: Světový den proti násilí na seniorech

16. 6. 2018 9:46

Právě včera 15. června 2018 jsme si připomněli světový den proti násilí na seniorech, který byl vyhlášen mezinárodní Organizací spojených národů.

Policie ČR: Světový den proti násilí na seniorech
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.
reklama

Policie České republiky vnímá tuto problematiku jako velice závažnou. Odhalení a pomoc seniorským obětem násilí je totiž velmi komplikovaná, neboť tyto oběti často svůj problém tají, převládá v nich stud, pocity bezradnosti či izolace. Probíhá často skrytě, dlouhodobě a „nenápadně“ převážně v domácím prostředí či v ústavech. Senioři jsou v mnohých případech odkázáni na pomoc svých nejbližších, kterým bezmezně důvěřují a nechtějí jim ublížit.

Násilí na seniorech může mít rozmanité podoby, které obzvláště v rodinách začínají mírnějšími projevy, jako je okřikování, přikazování, ponižování či omezování. Může však vygradovat do podoby nadávek, zesměšňování, omezování osobní svobody či tělesným ublížením.

Nikdo však není povinen toto jednání a zacházení snášet. Ve většině případů je první projev násilí jen začátek, proto doporučujeme jednat hned a nepodceňovat situaci.

Jak by se tedy oběti násilí či osoby, mající podezření z týrání seniorů, měly zachovat?

  • Pokuste se násilí okamžitě zastavit
  • Vyhledejte odbornou pomoc (soc. pracovníky, lékaře, krizová centra, organizace pro pomoc obětem)
  • Pokud hrozí akutní nebezpečí, volejte okamžitě policii, která může násilníka na čas vykázat ze společného obydlí. Tento čas se poté může využít k budování nového začátku
  • Řešte problém pokud možno na samotném začátku

Seniorům také doporučujeme jako prevenci před násilím, týráním či zanedbáváním:

  • Udržovat kontakt se svými vrstevníky, sousedy a přáteli
  • Před převodem majetku se poradit s právníkem, který vám může nastínit potenciální rizika převodu a poradit, jak právně ošetřit setrvání v domácnosti i po jejím převodu
  • Trvat na dodržování vašeho soukromí v bytě i v ústavu
  • Pamatovat, že máte právo na informace a vlastní rozhodnutí

Policie České republiky se snaží tomuto nepřípustnému jednání předcházet řadou preventivních aktivit a mediálních výstupů, v rámci kterých zvyšuje povědomí o této problematice nejen u seniorů, ale také u široké veřejnosti. Z výčtu preventivního působení lze uvést například spolupráci s rádiem Dechovka, kde v pořadu „Možná přijde i podvodník, aneb Policie ČR radí“, prezentují policisté nejrůznější témata na ochranu seniorů (domácí násilí páchané na seniorech, zabezpečení domů, bytů a rekreačních objektů, policejní výslech seniora jako oběti nebo svědka, senior v dopravě, problematika „Šmejdů“, podvody na seniorech atd.). Na úrovni jednotlivých Krajských ředitelství policie to jsou pak například projekty „Seniorská divadla“ či kniha povídek „Černá kronika aneb ze soudních síní“, která zachycuje nejčastěji páchané trestné činy na seniorech. V návaznosti na světový den proti násilí na seniorech se například policisté z Krajského ředitelství policie Pardubického kraje připojili do preventivní osvěty týkající se problematiky násilí na seniorech, která se konala 12. června v Pardubicích v Bubeníkových sadech. Zájemci se zde například dověděli řadu informací týkajících se kriminality páchané na seniorech, preventivní rady jak se bránit a kde případně hledat pomoc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KRNAP: Další sezona na krkonošských loukách

18:14 KRNAP: Další sezona na krkonošských loukách

Pastva na loukách se stala v posledních letech nedílnou součástí péče o významné botanické lokality …