Policie ČR: Ukončení vyšetřování útoku na Finanční správu ČR

14.02.2018 12:15

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, rozkryli trestnou činnost dvou osob, které chtěly poškodit Finanční správu ČR. V této věci mělo docházet k odesílání účelově vytvořených a smyšlených podání k výplatě nadměrných odpočtů DPH.

Policie ČR: Ukončení vyšetřování útoku na Finanční správu ČR
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

V rámci případu s názvem SAVORY kriminalisté dokázali precizně zadokumentovat trestnou činnost, byť obvinění používali mnoho způsobů a prostředků, jak práci policistům znepříjemnit (využití několika desítek telefonních čísel, pohyb pod falešnou identitou atd.). V průběhu vyšetřování, trvající necelý rok, bylo zajištěno množství důkazů, které umožnilo, aby vyšetřovatel NCOZ v těchto dnech navrhl státnímu zástupci Městského státního zastupitelství v Praze podat na oba obviněné obžalobu. Osoby se podle našich závěrů pokusily vylákat z finančních úřadů nejméně 121 milionů korun, čemuž bylo včasným zásahem Generálního finančního ředitelství (GFŘ), Finančního analytického úřadu (FAÚ) a kriminalistů zabráněno. Kriminalistům NCOZ  se navíc podařilo objasnit obdobný případ, ve kterém tyto osoby měly od finančních úřadů vylákat částku cca 2,5 milionu korun.

Organizátorovi této činnosti (cizí státní příslušník) kriminalisté v únoru loňského roku zmrazili finanční prostředky na bankovních účtech, zajistili finanční prostředky v hotovosti, zabavili vozidlo zn. Lexus i padělané doklady totožnosti, jimiž se na našem území prokazoval. Muž je vazebně stíhán pro zvlášť závažný zločin podvodu a dále pro přečin padělání a pozměnění veřejné listiny a přečin zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. V případě pravomocného rozsudku mu hrozí test odnětí svobody až na 10 let, trest propadnutí majetku, peněžitý trest a následně trest vyhoštění. Druhá osoba je stíhána na svobodě pro zvlášť závažný zločin podvodu.

Vlastní činnost obviněných specialisté NCOZ hodnotí jako vysoce škodlivou a nebezpečnou, protože mířila na pečlivě a cíleně vybrané místo ve fungování finanční správy a dotýkala se správné alokace nadměrných odpočtů DPH řádně nárokovaných daňovými subjekty, převážně z řad velkých stavebních nebo jiných obchodních korporací.

Na základě zjištěných skutečností a odhaleného modu operandi byla finanční správou, v úzké spolupráci s FAÚ a kriminalisty, přijata neprodlená opatření a mechanismy, do budoucna zabraňující možnosti opakování obdobných trestných činů, či jejich pokusů.

Více informací k případu (včetně videa) naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Poprvé v historii jsme odchovali malé křovináře

10:33 Zoo Plzeň: Poprvé v historii jsme odchovali malé křovináře

Celkem devět mláďat silně ohroženého druhu jedovatých hadů křovinářů němých (zvaných bushmaster), ne…