Policie ČR: Útok na Finanční správu

25.02.2017 17:17

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v minulém týdnu zadrželi ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení (URNA) cizího státního příslušníka, který měl provést sofistikovaný útok na Finanční správu ČR s úmyslem způsobit škodu nejméně 63 milionů korun.

Policie ČR: Útok na Finanční správu
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Na případu s krycím názvem „SAVORY“ pracoval tým Daňové Kobry několik měsíců za velmi intenzivní podpory Finančního analytického úřadu a Generálního finančního ředitelství.

Společným úsilím přišli pracovníci Daňové Kobry na stopu dvou cizinců, kteří po vzájemné domluvě a v úmyslu neoprávněného obohacení měli založit v období od listopadu 2015 do dubna 2016 na různých pobočkách bank (Praha a Liberec), nebo na internetové síti celkem 43 bankovních účtů. Následně měli vyplnit na internetových stránkách Ministerstva financí ČR oznámení o změně registračních údajů jménem 43 dotčených daňových subjektů (jednalo se zejména o známé stavební společnosti), čímž měli záměrně uvést příslušné finanční úřady v omyl o číslech bankovních účtů těchto subjektů pro výplatu nadměrných odpočtů DPH. K dokonání činu nedošlo, neboť včasným zásahem pracovníků Daňové Kobry nadměrné odpočty ve výši cca 63 milionů korun vyplaceny nebyly.

Zadokumentování a odhalení této trestné činnosti bylo velice časově náročné. Osoby znaly metody a formy policejní práce a navíc jeden z obviněných okamžitě po spáchání tohoto trestného činu opustil území České republiky. K páchání trestné činnosti měly osoby používat několik desítek mobilních telefonních čísel a na území České republiky se výhradně pohybovaly pod falešnou identitou, k čemuž využívaly padělaných dokladů. K síti internet se připojovaly z anonymních WIFI sítí.

Doslova mravenčí prací našich kriminalistů došlo k jejich odhalení. Zadržen byl jeden z cizinců, kterého kriminalisté NCOZ obvinili ze zločinu podvodu ve stádiu pokusu a přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny. Soudce jej následně vzal do vazby. Druhý cizinec je pro stejné skutky trestně stíhán jako uprchlý a policisté po něm pátrají. V případě uznání viny hrozí oběma osobám trest odnětí svobody až na deset let.

V rámci provedených domovních prohlídek kriminalisté NCOZ zajistili důkazní materiál, finanční hotovost ve výši 500 tisíc korun, 15 tis. USD a rovněž padělané dokumenty a platební karty k desítkám bankovních účtů.

Je třeba zdůraznit, že této trestné činnosti bylo zabráněno již ve fázi pokusu, čili nedošlo ke způsobení žádné škody. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Kromě popsané trestné činnosti jsou tyto osoby podezřelé i z dalších skutků, které budou předmětem dalšího prověřování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Síť rychlého veřejného dobíjení hlásí jako první v ČR 100 stanic, za rok narostla na dvojnásobek

20:08 ČEZ: Síť rychlého veřejného dobíjení hlásí jako první v ČR 100 stanic, za rok narostla na dvojnásobek

Metu stovky instalovaných rychlodobíjecích stanic pokořila síť veřejných dobíjecích míst pro elektro…