Policie ČR: Za deset let Daňová kobra uchránila celkem 16 miliard

31.03.2024 11:27 | Tisková zpráva

Projekt „Daňová kobra? byl v České republice formálně zahájen v dubnu 2014 podpisem meziresortní dohody mezi ministerstvy vnitra a financí, a to za účelem nastavení pravidel pro trvalou a vzájemnou výměnu informací a společného postupu koordinovaných složek státu při boji proti daňovým únikům a daňové kriminalitě.

Policie ČR: Za deset let Daňová kobra uchránila celkem 16 miliard
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

„Daňovou Kobru jsem před 10 lety pomáhala z pozice náměstkyně ministra financí založit a těší mě, že projekt stále potvrzuje svůj význam. A to nemluvím pouze o fiskálním přínosu, když každý rok průměrně zajistí státnímu rozpočtu přes miliardu korun. Finanční správa se už dávno nemusí zabývat jen běžnými daňovými pochybeními, svou analytickou činností detekuje řadu daňových podvodů, s kterými se nelze vypořádat administrativními nástroji daňové kontroly.

Anketa

Škodí Andrej Babiš České republice?

13%
85%
hlasovalo: 42159 lidí

Proto je klíčová spolupráce s celní správou a policejními orgány, abychom dotáhli do zdárného konce i ty nejzávažnější případy daňové kriminality”, zmínila úvodem Simona Hornochová, generální ředitelka Generálního finančního ředitelství.

Pod pojmem Daňová kobra se identifikuje metoda práce a procesních postupů, do kterých je zapojena celní správa, finanční správa a policie. Z pohledu poptávky a očekávání naší společnosti jsou to velmi efektivní a účinné postupy v případě orgánů vymáhajících právo, s primárním cílem zajištění řádného výběru daní, případně navrácení nelegálně získaných prostředků do státního rozpočtu.

„Spolupráce je správnou cestou a vysoce účinným modelem legitimní kooperace mezi policejním orgánem a správcem daně, což potvrzují trvale i výsledky činnosti tohoto projektu, resp. pracovní metody. Společně se nám daří odhalovat daňové podvody, v loňském roce byla uchráněna jedna miliarda korun,” řekl generální ředitel Generálního ředitelství cel Marek Šimandl.

Daňová kobra za celou dobu svého trvání již uchránila státnímu rozpočtu částku přesahující 16 mld. Kč. A důležitou spolupráci potvrdil i náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáš Kubík: „Naší snahou je zasáhnout do nejvyšších pater organizovaného daňového zločinu. Proto je spolupráce mezi partnery na úrovni Daňové kobry velmi důležitá.”

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Korespondenční volba

Jak se bude prosím kontrolovat platnost dokladů (OP, pas a pod.) při korespondenční volbě ? Děkuji za info. Tůmová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Rada Evropy představila první globální úmluvu o umělé inteligenci a lidských právech

16:08 Ministerstvo spravedlnosti: Rada Evropy představila první globální úmluvu o umělé inteligenci a lidských právech

Parlamentní shromáždění a Výbor ministrů Rady Evropy daly zelenou první mezinárodní úmluvě o umělé i…