Policie: Více informací pro oběti trestných činů

01.08.2020 10:02

Policie České republiky zintenzivní v trestním řízení informovanost obětí trestných činů. Policejní prezident brig. gen. Jan Švejdar se tak dohodl s vedením Bílého kruhu bezpečí.

Policie: Více informací pro oběti trestných činů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto
reklama

Bílý kruh bezpečí, zapsaný spolek poskytující poradenství obětem trestných činů, provozuje jako velmi důležitý a ihned dostupný informační kanál na telefonním čísle 116 006 Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí. Provozovatelé linky zaručují obětem poskytování emocionální podpory, právního poradenství i zprostředkování kontaktů se zodpovědnými orgány. Odborníci na lince poskytují v non stop režimu mimo jiné informace o postupech policejního vyšetřování, trestně právním řízení i možnostech odškodnění.

Anketa

Které z menších stran byste hodili svůj hlas?

6%
5%
hlasovalo: 1775 lidí
Policisté v trestním řízení samozřejmě již nyní věnují práci s oběťmi trestných činů velkou pozornost. Součástí každého trestního řízení je mimo jiné poučení oběti o jejích právech i povinnostech. Oběti trestné činnosti jsou také informovány o organizacích, které jim poskytují odbornou pomoc různého charakteru. Každý, kdo utrpí vlivem trestného činnosti újmu, tak může po absolvování nezbytných úkonů trestního řízení, např. již v klidu domova, oslovit některou z pomáhajících organizací s dotazy či prosbou o pomoc se zvládnutím situace. Nově proto bude informace o lince 116 006 přímou součástí všech dokumentů určených v trestním řízení obětem. Policejní prezident k tomu dodává:"Uvědomujeme si, že je třeba věnovat obětem trestných činů pozornost. Oběť se nezákonným jednáním pachatele dostává často do velmi obtížné životní situace. Někdy si situace vyžádá i zásah policejních psychologů. Ochotně jsme proto vyslyšeli žádost Bílého kruhu bezpečí o zajištění větší informovanosti o Lince pomoci obětem kriminality a domácího násilí, která může být cenným zdrojem informací."

Problematice obětí kriminality a domácího násilí je pozornost věnována již v systému policejního vzdělávání. To dokazuje mimo jiné projekt policistů brněnského vzdělávacího zařízení „Neodkládej to“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Jak vybrat dětskou vysokou židličku

13:30 dTest: Jak vybrat dětskou vysokou židličku

Každý rodič touží pořídit svému dítěti tu nejlepší výbavu. U dětských vysokých židliček je potřeba b…