Poslanecká sněmovna: Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová navštívila Slovensko

19.01.2022 8:24 | Tisková zpráva

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová uskutečnila dvoudenní zahraniční cestu na Slovensko.

Poslanecká sněmovna: Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová navštívila Slovensko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Pekarová Adamová

Na programu bylo setkání s předsedou Národní rady Borisem Kollárem, přijetí u prezidentky Zuzany Čaputové a jednání s předsedou slovenské vlády Eduardem Hegerem. Předsedkyně Sněmovny v Bratislavě též uctila památku zavražděného novináře Jána Kuciaka. 

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20628 lidí

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová se vrátila ze své dvoudenní pracovní cesty do sousedního Slovenska. První den zahrnoval jednání s hostitelem sněmovní delegace, předsedou Národní rady Slovenské republiky Borisem Kollárem. Oba ústavní činitelé se shodli mimo jiné na významu přeshraniční parlamentní spolupráce při řešení výzev spjatých s nadcházejícím předsednictvím České republiky Radě EU a Slovenska skupině V4. Zabývali se též aktuální problematikou energetické politiky ve středoevropském regionu. Vyzdvihli rovněž spolupráci v rámci tzv. Slavkovského formátu, který kromě obou zemí zahrnuje ještě Rakousko.

Na následném jednání se slovenským ministrem zahraničních věcí a evropských záležitostí Ivanem Korčokem došlo k opětovnému ujištění o mimořádnosti vzájemných vztahů mezi oběma republikami. Řeč přišla také na spolupráci v rámci EU, NATO a V4, jakož i na nezbytnost jednotného postoje tváří v tvář ruské hrozbě vůči územní celistvosti Ukrajiny.

Předsedkyně Pekarová Adamová si rovněž vyhradila čas na připomenutí odkazu zakladatelů samostatného československého státu T. G. Masaryka a M. R. Štefánika i na pietní uctění památky zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Druhý den absolvovala šéfka dolní komory Parlamentu schůzku s předsedou Bratislavského samosprávného kraje Jurajem Drobou. Na schůzce probírali otázky komunální politiky, se kterou má předsedkyně Sněmovny zkušenosti z hlavního města Prahy, kde v minulosti působila coby radní městské části.

Následné přijetí u slovenské prezidentky Zuzany Čaputové se neslo ve velice přátelské atmosféře. Šlo již o druhé setkání obou vysokých ústavních činitelek. První se odehrálo v Praze u příležitosti loňského připomenutí výročí přelomových událostí Listopadu 1989. Tentokrát představila předsedkyně Sněmovny slovenské prezidentce programové priority nové české vlády. Diskutovaly také o spolupráci na půdorysu Visegrádské skupiny a aktuálních tématech s ní spojených. V neposlední řadě se dotkly i současné politické situace v obou zemích.

Pracovní cesta byla završena setkáním s předsedou slovenské vlády Eduardem Hegerem. S ním se předsedkyně Sněmovny shodla na nutnosti čelit hybridním hrozbám a soustředit se na otázky energetické bezpečnosti, priorit nadcházejícího českého předsednictví EU a obecného zahraničně-politického azimutu. Po setkání se sněmovní delegace vydala na vlakové nádraží, odkud odcestovala zpět do České republiky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPSV: Změny ve výplatě humanitární dávky a příspěvku pro solidární domácnost

10:57 MPSV: Změny ve výplatě humanitární dávky a příspěvku pro solidární domácnost

Změny související s výplatou humanitární dávky dnes schválila vláda v rámci úpravy zákona „lex Ukraj…