Poslanecká sněmovna: Rekonstrukce hlavního jednacího sálu Sněmovny

26.07.2025 20:16 | Tisková zpráva

Během letních měsíců probíhá v Thunovském paláci rekonstrukce hlavního jednacího sálu Poslanecké sněmovny.

Poslanecká sněmovna: Rekonstrukce hlavního jednacího sálu Sněmovny
Foto: psp.cz
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Práce zahrnují výměnu koberce, kamer, které snímají schůze Sněmovny, údržbu hlasovacího zařízení, ozvučení a konferenčního systému. Vedle toho se v jednacím sále provádějí i další opravy, například každoroční renovace lavic a sedadel, malířské a štukatérské práce nebo kontrola a údržba lustrů.

Anketa

Máte důvěru ve velení Armády České republiky?

1%
98%
hlasovalo: 9851 lidí

Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek k rekonstrukci uvedl: „Renovační práce v jednacím sále Poslanecké sněmovny byly zahájeny 7. července a potrvají přibližně dva měsíce tak, aby od 8. září sál sloužil k případnému konání schůze. Pokud by byla v tomto období oprav a renovací svolána schůze Poslanecké sněmovny, uskutečnila by se v sále ve Sněmovní 1. Náš rozpočet má na tyto práce vyčleněnou částku ve výši 6,2 milionů Kč.“

Parlamentní život se v Thunovském paláci začal rozvíjet na počátku 60. let 19. století, kdy byl jednací sál upraven pro potřeby zemského sněmu. Od té doby se jeho podoba proměnila jen minimálně. V 90. letech 19. století bylo v sále zbudováno elektrické osvětlení a byla tam osazena nová sedadla. Na sklonku habsburské monarchie se parlamentní dění z Thunovského paláce na čas vytratilo poté, co byl zemský sněm rozpuštěn tzv. Anenskými patenty. V prázdném sále bylo v průběhu první světové války dokonce skladiště vojenské správy. Budova pak musela být na podzim 1918 urychleně připravena pro první schůzi Revolučního Národního shromáždění. Od roku 1920 byl jednací sál dějištěm schůzí prvorepublikového Senátu. Po druhé světové válce se parlament do Thunovského paláce dlouho nevrátil, parlamentním účelům začaly prostory paláce znovu sloužit v souvislosti s ustavením České národní rady. Zásadní renovací jednací sál prošel v 80. letech 20. století, kdy bylo dbáno na obnovu a zachování historických prvků tak, jak je můžeme vidět dnes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Michaela Šebelová byl položen dotaz

Fakt chcete povolit eutanazii i 14 letým dětem?

A to by o ní jako rozhodli sami, na rodičích by nezáleželo? Zajímavé také je, že trestně právní odpovědnost třeba snížit nechcete, ale tohle byste 14-ti letým povolili, nepřijde vám to absurdní a těžký hazard se životy dětí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

MHMP: Novým ředitelem pražského magistrátu byl jmenován Tomáš Havel

11:14 MHMP: Novým ředitelem pražského magistrátu byl jmenován Tomáš Havel

S účinností od pátku 1. srpna 2025 nastupuje do funkce ředitele Magistrátu hl. m. Prahy Tomáš Havel.