Poslanecká sněmovna bude svítit modře

31.03.2023 19:38 | Tisková zpráva

Na 2. dubna připadá Mezinárodní den porozumění autismu či zvýšení povědomí o autismu. Poslanecká sněmovna se stejně jako mnoho dalších významných budov nejen v České republice, ale po celém světě, „oblékne“ do modré barvy na podporu vyrovnání se s autismem.

Poslanecká sněmovna bude svítit modře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Parlament ČR Poslanecká sněmovna

Od roku 2014 pořádá Platforma Naděje pro Autismus celorepublikovou osvětovou kampaň "Česko svítí modře" ke zvýšení povědomí společnosti o podstatě autismu a života s ním. Poslanecká sněmovna je od prvního roku vzniku této myšlenky tradičně jednou z institucí, které se k této osvětové kampani hlásí. Také letos 2. dubna – v den, který OSN vyhlásila v roce 2007 jako Světový den povědomí o autismu – nasvítí modrou barvou průčelí Thunovského paláce ve Sněmovní ulici, kde sídlí hlavní jednací sál Sněmovny.

Kampaň „Česko svítí modře“ 2023, kterou se Česká republika opět připojí k celosvětové kampani „Light It Up Blue!“, jejímž smyslem je upozornit veřejnost na existenci autismu a vyjádřit podporu lidem, kteří s touto celoživotní jinakostí žijí a také jejich rodinám, se koná pod záštitou pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera. Odstartuje 2. dubna, který OSN stanovilo Světovým dnem zvýšení povědomí o autismu a potrvá tradičně celý měsíc. Motto X. ročníku kampaně: „POZNÁNÍ-POCHOPENÍ-PŘIJETÍ“ symbolizuje milníky cesty od počátečního odmítání jakékoliv odlišnosti, kterou jsme schopni akceptovat až díky POZNÁNÍ, které nám pomáhá POCHOPIT a posléze také PŘIJMOUT jinakost lidí na spektru autismu.

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 25913 lidí

Téma kampaně – Průkaz osoby s PAS a Komunikační soubor jako prostředky k zajištění odpovídajícího přístupu k lidem na spektru autismu. Slouží k poznání a pomáhají pochopit jinakost. Vznikly s cílem změnit přístup odborné veřejnosti a profesí, které v rámci své působnosti přicházejí do styku s lidmi s PAS a jejich rodinami či doprovodem. Pomáhají ke zlepšení vzájemného porozumění mezi většinovou společností a lidmi na spektru autismu.

Šíření povědomí o podstatě autismu a výchozích pravidel přístupu k nim uložilo Usnesení vlády ČR č. 101 z roku 2016 dotčeným rezortům – ministerstvu práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, vnitra a zdravotnictví na základě Podnětu ke zlepšení situace osob s PAS a jejich rodin. https://www.vlada.cz/…55/ Zkušenosti z minulých let a současná situace ve světě jsou frustrující pro všechny, pro lidi s autismem a jejich blízké obzvláště.

Vyjádřit pochopení a respekt k lidem na spektru autismu lze různými způsoby. Účastí na různých společenských, vzdělávacích nebo sportovních akcích, modrým prvkem oblečení nebo prostým sdílením informací. Vaše účast znamená významné povzbuzení a uznáním všem, kdo s touto jinakostí žijí nebo se v životě s autismem setkávají denně v roli rodičů, sourozenců, prarodičů či těch, kteří jim pomáhají profesně.

Partnerem X. ročníku kampaně je společnost Rozsviťme svět.CZ (ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

22:08 CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

Víte, jak se na udržitelnost cestovního ruchu dívají lidé z různých oborů? Jakou roli v cestování hr…