Postavení českého trhu práce v rámci Evropské unie: Nezaměstnanost má klesající tendenci

31.01.2017 7:30 | Zprávy

Pravidelná analýza se zaměřuje na mezinárodní porovnání vybraných indikátorů trhu práce v členských zemích EU. Průměrná míra zaměstnanosti 20-64letých v zemích EU28 se ve 3. čtvrtletí roku 2016 i nadále zvýšila a ke stanovenému cíli členským zemím EU chybí průměrně pouhých 3,5 procentních bodů. Na druhé straně i nezaměstnanost v EU má v průměru stálou klesající tendenci. Mezi zeměmi EU28 je v České republice míra nezaměstnanosti ve 3. čtvrtletí roku 2016 opět nejnižší a ČR zaznamenává také jeden z nejvyšších meziročních poklesů dlouhodobě nezaměstnaných.

Postavení českého trhu práce v rámci Evropské unie: Nezaměstnanost má klesající tendenci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Míra zaměstnanosti ve věku 20-64 let je v České republice stále sedmá nejvyšší v EU

Podle strategie Evropa 2020 je cílem dosáhnout míry zaměstnanosti 20-64letých v zemích EU28 v průměru 75 %. Ve 3. čtvrtletí 2016 tato míra v zemích EU28 vzrostla a dosahovala v průměru 71,5 procent. Více vzrostla míra zaměstnanosti mužů (77,4 %), která se blíží hodnotě udávanou na konci roku 2008. Zaměstnanost u mužů nyní převyšuje průměrnou míru zaměstnanosti žen o 11,9 procentních bodů.

Tabulka seřazená od nejvyšších hodnot k nejnižším ukazuje, že si stále vysokou míru zaměstnanosti udržují severské státy včetně baltských zemí, některé země západní Evropy a naše republika. Nejvyšší míry zaměstnanosti již dlouhodobě dosahuje Švédsko (82,1). Naopak nejnižší míra zaměstnanosti je v Řecku (57,2 %), kde je zaměstnaná méně než polovina žen. Téměř ve všech zemích EU se zaměstnanost meziročně zvýšila. V Maďarsku a na Slovensku se podařilo v porovnání se 3. čtvrtletím roku 2015 zvýšit celkovou míru zaměstnanosti o více než 2 procentní body.

Převážně ve všech státech Evropské unie se úroveň zaměstnanosti ve 3. čtvrtletí 2016 zvedla a cílovou hranici 75 % překročilo již celkem devět států EU28 včetně České republiky a nově i Rakouska (Švédsko, Německo, Spojené království, Dánsko, Nizozemsko, Estonsko, Česká republika, Litva a Rakousko). Na druhé straně je míra zaměstnanosti stále velmi nízká v jižních státech unie. Kromě Řecka se to týká hlavně Itálie, Chorvatka a Španělska, kde nepracuje více než třetina populace v tomto produktivním věku.

Ve všech členských zemích je míra zaměstnanosti mužů více či méně vyšší než míra zaměstnanosti žen. Nejvyšší míra zaměstnanosti mužů byla ve 3. čtvrtletí roku 2016 opět v České republice (85,0 %), poté ve Švédsku (84,1 %). Míru zaměstnanosti žen suverénně vede Švédsko s 80,0%. V ČR zaměstnanost žen dosáhla 68,7%.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Za 10 let pomohla speciální aplikace na jihu Čech částkou přes 21 miliónů korun

10:34 Nadace ČEZ: Za 10 let pomohla speciální aplikace na jihu Čech částkou přes 21 miliónů korun

Aplikace EPP – Pomáhej pohybem slaví 10 let. Za tu dobu pomohla Nadace ČEZ díky uživatelům aplikace …