Potravinářská inspekce uzavřela nelegální „domácí“ výrobnu mungo klíčků pro riziko šíření nebezpečných bakterií

03.12.2018 16:18

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uložila zákaz užívání prostor v nelegální pěstírně a výrobně potraviny „mungo klíčky“ provozované kontrolovanou osobou Tuan Anh Pham, Za rybníčky 694, 149 00 Praha Šeberov.

Potravinářská inspekce uzavřela nelegální „domácí“ výrobnu mungo klíčků pro riziko šíření nebezpečných bakterií
Foto: SZPI
Popisek: SZPI
reklama

Uvedený provozovatel potravinářského podniku se dopouštěl neoprávněné výroby této komodity v prostorách rodinného domu a částečně i v dopravním prostředku. Činil tak v rozporu s právními předpisy, když nesplnil svou povinnost nahlásit činnost SZPI a požádat o schválení provozu.

Výrobce klíčků musí pro schválení výrobny dozorovým orgánem projít kontrolou a vyhovět řadě požadavků právních předpisů. Ty souvisejí se splněním specifických mikrobiologických kritérií pojících se s pěstováním této potraviny náchylné ke kontaminaci bakteriemi (např. Escherichia coli produkující shigatoxiny).

Kontrolní opatření pro pěstování klíčků byla legislativně zpřísněna jako preventivní krok, který má za cíl ochránit spotřebitele před šířením závažných střevních epidemií, jejichž původcem je mj. baterie Escherichia coli produkující shigatoxiny. Taková epidemie zasáhla Německo v roce 2011, kde se klíčky s nebezpečnými bakteriemi dostaly ke konečnému spotřebiteli a způsobily celkem 50 úmrtí.

Provozovatel na základě kontrolního zjištění SZPI sám zlikvidoval 504 balíčků klíčků, každý o hmotnosti 150g (vlastní výroby), 23 balení klíčků po 5kg od výrobce neznámého původu a 41 nádob obsahujících naklíčené mungo fazolky o hmotnosti cca 6kg v každé nádobě. Celkem se tedy jednalo o cca 437 kg těchto závadných potravin rizikového charakteru.

Kontrolní akce SZPI proběhla ve spolupráci s Policií ČR - Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy a policisty z oddělení hlídkové služby Obvodního ředitelství policie Praha IV.

S kontrolovanou osobou inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká centra o vědě, tentokrát s výročím Čapkovy hry R.U.R.

20:15 Česká centra o vědě, tentokrát s výročím Čapkovy hry R.U.R.

V pondělí 25. 1. 2021 uběhne přesně 100 let od prvního uvedení Čapkovy hry R.U.R. Téma „robotizace…