Potvrzeno je další ohnisko ptačí chřipky, a to v malochovu v Bernarticích na Trutnovsku

23.02.2017 20:36

Další ohnisko nákazy ptačí chřipky se v Královéhradeckém kraji potvrdilo v malochovu v obci Bernartice na Trutnovsku. Ochranné pásmo dále zahrnuje katastrální území Bečkova, Královce, Křenova u Žacléře, Lampertic a Zlaté Olešnice. Do pásma dozoru spadá dalších 33 katastrálních území nebo jejich částí. Nařízení o mimořádných veterinárních opatřeních jsou platná od dnešního dne.

Potvrzeno je další ohnisko ptačí chřipky, a to v malochovu v Bernarticích na Trutnovsku
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.
reklama

Nákaza byla zjištěna v malochovu v obci Bernartice na Trutnovsku. Malochov čítal do deseti kusů drůbeže, větší část uhynula přímo na virus ptačí chřipky. Oblast je pod dozorem veterinářů.

„V tomto případě nákazy ptačí chřipkou se jednalo o velmi malý chov drůbeže, ale i přesto musí být přijata mimořádná veterinární opatření, tedy je stanovené pásmo ochranné a pásmo dozoru. Komunikujeme s jednotlivými subjekty zapojenými v bezpečnostní radě kraje a situace by měla být pod kontrolou. Přesto stále apelujeme na velké komerční chovy, aby striktně dodržovaly doporučení Státní veterinární správy,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Na základě pokynů Státní veterinární správy bude nyní nutné učinit nejpozději do 27. února v ochranném pásmu soupis všech hospodářství, kde je chována či držena drůbež nebo jiní ptáci chovaní v zajetí. Oproti tomu v pásmu dozoru bude do stejného data proveden soupis všech komerčních chovatelů drůbeže. Další opatření jsou popsána v Nařízení Státní veterinární správy v příloze. Plnění těchto opatření je ve vlastním zájmu všech chovatelů. V nařízení jsou uvedena rovněž všechna dotčená katastrální území.

Doposud byla nákaza ptačí chřipkou v Královéhradeckém kraji potvrzena počátkem února u jednoho malochovu ve Žďáře nad Orlicí a dále se prokázalo již několik případů u volně žijících ptáků.

Aktualizace 20:01:

V obci Bernartice se ve vzdálenosti jednoho kilometru od níže zmíněného ohniska objevilo ohnisko druhé. Opět se jedná o malochov, a sice v počtu asi 15 kusů drůbeže.
Veterinární opatření zůstávají nezměněna, mírně se posunují jen na polskou stranu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomoucký kraj: Průmyslová škola v Jeseníku otevírá kurz pro piloty dronů

19:33 Olomoucký kraj: Průmyslová škola v Jeseníku otevírá kurz pro piloty dronů

Střední průmyslová škola Jeseník, jejímž zřizovatelem je Olomoucký kraj, připravila pro své studenty…