Povodí Labe: Rekonstrukce koruny hráze přehrady Pastviny

22.5.2021 12:58 odp.

Povodí Labe zahájilo na přehradě Pastviny na Divoké Orlici rekonstrukci koruny hráze. Po dobu rekonstrukce bude hráz vodního díla zcela uzavřena. Přehrada Pastviny byla vybudována v letech 1933 – 1938.

Povodí Labe: Rekonstrukce koruny hráze přehrady Pastviny
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

Přes korunu hráze vede komunikace spojující oba břehy. Šířka koruny hráze je proměnlivá, nad korunovými bezpečnostními přelivy je mostovka šíře 4,15 m a v druhé polovině hráze je široká 6,7 m.

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10263 lidí

Na koruně hráze je kromě strojovny návodních uzávěrů a rychlouzávěru přivaděče na vodní elektrárnu také komunikace, chodníky po obou stranách, zábradlí, veřejné osvětlení a v místě návodního chodníku jsou vedeny inženýrské sítě.

Šířkové uspořádání koruny hráze je nevyhovující a její technický stav není dobrý, protože poškozenou izolací a nevyhovujícími odvodňovači dochází k pronikání srážkové vody do konstrukce koruny hráze. Návodní i vzdušní strana římsy je značně hloubkově popraskaná s množstvím vápenných výluhů, zábradlí na koruně hráze neodpovídá požadavkům současných norem.

Cílem rekonstrukce je odstranění výše popsaných problémů. Dojde tedy k odstranění stávajících konstrukčních a nosných částí koruny hráze včetně přemostění nad bezpečnostními přelivy. Nová konstrukce bude rozšířena a na koruně hráze bude zřízena dvouproudá komunikace šířky 5,0 m a dva chodníky šířky 1,0 m. Kompletně bude realizováno nové odvodnění koruny hráze, hydroizolace, zábradlí a osvětlení. V rámci rekonstrukce budou též obnoveny a doplněny prvky pro sledování některých veličin důležitých z hlediska technicko-bezpečnostního dohledu.

Rekonstrukci provede firma STRABAG Rail a.s. za 59,9 mil. Kč bez DPH. Akce bude spolufinancována z dotačního programu Ministerstva zemědělství „Podpora prevence před povodněmi IV“. Předpoklad ukončení rekonstrukce je listopad 2022. Hráz přehrady Pastviny na Divoké Orlici Vodohospodářský provoz na přehradě rekonstrukcí nebude zasažen, spodní výpusti budou během stavby plně funkční a MVE poběží v obvyklém režimu. V případě velkých vod se počítá se zachováním funkčnosti korunových přelivů i během stavby.

Rekreační využití nádrže nebude dotčeno, během stavby se počítá se snížením hladiny pouze o 1 m, což je běžná letní hladina (mimo jarních měsíců). Od 1. 6. 2021 však bude uzavřena hráz vodního díla a přilehlé parkoviště na levém břehu. Žádáme veřejnost o respektování omezení, která budou na místě vyznačena. Hana Bendová, tisková mluvčí, tel. 495 088 605, e-mail bendovah@pla.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Středočeský kraj: Na dokončení opravy mostu přes Huťskou ulici v Kladně vypíše kraj novou veřejnou zakázku

20:32 Středočeský kraj: Na dokončení opravy mostu přes Huťskou ulici v Kladně vypíše kraj novou veřejnou zakázku

Krajská rada dnes rozhodla o vypsání nové veřejné zakázky na dokončení stavby mostu přes Huťskou uli…