Povodí Moravy: Hladiny řek rostou, místy mohou dosáhnout SPA

14.07.2016 19:45

Po bouřkách ze středy na čtvrtek došlo ke zvýšení hladin toků v povodí řek Moravy i Dyje. K největším vzestupům došlo na malých tocích. V následujících hodinách bude růst hladin odpovídat intenzitě srážek. Ojediněle může dojít k dosažení stupňů povodňové aktivity.

Povodí Moravy: Hladiny řek rostou, místy mohou dosáhnout SPA
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Největší srážkové úhrny byly naměřeny v Letovicích a Třešti, kde během posledních 24 hodiny spadlo více než 40 mm. V Hošťálkové, Bystřičce a Brně srážkový úhrn překročil 30 mm.

V důsledku srážek došlo k náhlému zvýšení hladin řek. V úterý protékalo Bečvou v Dluhonicích 2,5 m3 za sekundu, aktuálně (14.7. 12:00) je to 13,6 m3. Moravou v Olomouci proudilo ve středu v poledne 10 m3 za sekundu, aktuálně (14.7. 12:00) 15,7 m3. V řece Jihlavě v profilu Dvorce, kde bylo v pondělí naměřeno 0,27 m3 za sekundu, je aktuální průtok (14.7. 12:00) 1,74 m3. K zdvojnásobení průtoku došlo také na Dyji v profilu Ladná vlivem manipulací na VD Nové Mlýny či na Hané ve Vyškově.

„Podobné dešťové srážky, jako se vyskytovaly v posledních dvou dnech, by krajina v povodí Moravy potřebovala jako sůl. Objemově ovšem ani tak v žádném případě nepokrývají dlouhodobý deficit trvající již od roku 2014. Zvýšení hladin a průtoků řek využijme tam, kde to situace dovolí, k naplnění nádrží. Ty plníme, abychom mohli zajistit odběry povrchové vody jak přímo z vodních nádrží, tak z řek, ve kterých můžeme odpouštěním vody nadlepšovat průtoky v době, kdy ji bude opět málo,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Jan Hodovský.

Řada menších toků překročila dlouhodobé červencové průměry. Na některých řekách i o desítky procent. Oskavou v Uničově protéká 150% dlouhodobého červencového průtoku, Bečvou 109%, Litavou v Brankovicích 153%. Řeka Haná ve Vyškově dosáhla 233% dlouhodobého měsíčního průměru. V uplynulém týdnu se přitom průtoky při porovnání s dlouhodobými údaji pro měsíc červenec pohybovaly nejčastěji v rozmezí 15–65%. Na Rožnovské Bečvě a menších tocích, např. Olešnici, Bystřici, a Juhyni se hodnoty pohybovaly okolo 15 % a vůbec nejméně protékalo Veličkou, kde ve srovnání s dlouhodobým měsíčním průměrem protékalo 5% vody.

V následujících dnech dojde na tocích ke všeobecnému vzestupu hladin a k nárůstu velikosti průtoků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AMSP: Největší celorepubliková akce na podporu drobných podnikatelů

10:59 AMSP: Největší celorepubliková akce na podporu drobných podnikatelů

Češi mají stále větší zájem o regionální potraviny, nabídku drobných podnikatelů ve svém sousedství …