Povodí Moravy: Nádrže pomohly moravským řekám 10 mil. m3 vody

24.06.2017 12:46

Vranov, Nové Mlýny, Vír, Mostiště a Letovice, to jsou nádrže, které za poslední týden nejvíce pomohly nadlepšit hladiny řek v povodí Moravy. Většina moravských toků hlásí podnormální vodnost, některé dokonce klesly pod hranici sucha. Nádrže právě v tuto chvíli prokazují svůj účel.

Povodí Moravy: Nádrže pomohly moravským řekám 10 mil. m3 vody
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

„V posledních týdnech se hovoří velmi často o suchu, které představuje pro českou krajinu a obyvatele velký problém. Velmi důležitou úlohu teď hrají vodní nádrže, které vodu ve vyschlých řekách doplňují. Aktuálně monitorujeme stavy na našich tocích a děláme vše pro to, abychom zajistili dostatečné průtoky. Za poslední týden jsme do řek z nádrží vypustili téměř o 10 mil. m³ vody více, než do nádrží přiteklo. Bez vody z nádrží by mohlo dojít nejen k ohrožení odběrů vody, ale také života v řece a ke snížení kvality vody,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Václav Gargulák.

Pět a dvacet vodních nádrží ve správě Povodí Moravy, s.p. za uplynulý týden nadlepšilo stav na tocích o 9 952 tis. m³ vody, což znamená pro představu přibližně 3/4 celkového objemu zásobního prostoru brněnské přehrady. Nejvíce dotovanými řekami je Dyje, Jihlava, Svratka, Oslava, Křetínka a Svitava. Hladiny v nádržích tak v posledních dnech mírně klesají. Konkrétně vodní nádrž Vranov nadlepšila Dyji o více než 3 mil m³ vody, Nové Mlýny pak do Dyje upustily o 2,5 mil. m³ vody více, než do nich přiteklo. Do řeky Jihlavy z Dalešic přiteklo o 3,8. mil m³ více. Z vodní nádrže Vír vodohospodáři pomohli Svratce 470 tis. a z nádrže Letovice řekám Křetínka a Svitava 141 tis. m³ vody.

Nízké přítoky sice způsobují pokles hladin ve vodních nádržích, nicméně aktuální zásoby vody v nádržích jsou dostatečné pro pokrytí potřeb v letošním roce. Aktuální naplněnost přehrad se pohybuje v rozmezí 70 – 99 %. Vodní nádrže jsou tedy připraveny na dlouhodobější pokrývání uvedených potřeb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Tržby maloobchodu vzrostly

15:33 Český statistický úřad: Tržby maloobchodu vzrostly

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v červnu zvýšily reálně o 7,1 %, bez očištění o 7,2 %…