Povodí Moravy: Vřesůvka ve Výšovicích je už bez nánosů a má nové opevnění

24.10.2019 10:02 | Zprávy

Sesouvání břehů a zanesené koryto, to jsou hlavní důvody prací, které v současnosti dokončuje Povodí Moravy, s. p. na drobném vodním toku Vřesůvka ve Výšovicích. Od začátku června až do konce října provedli vodohospodáři na vodním toku soubor opatření, aby zabránili jeho trvalému zanášení, zajistili soustředění malých průtoků a předešli podemílání břehů.

Povodí Moravy: Vřesůvka ve Výšovicích je už bez nánosů a má nové opevnění
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Původní břehy byly v zastavěné části obce Výšovice už podemleté, vodní tok zanesený a obtížně plnil své funkce. „Na přibližně 400 m dlouhém úseku Vřesůvky ve Výšovicích jsme provedli úpravy původního profilu koryta toku, včetně tzv. kynety tak, aby byl profil lépe udržovatelný a přitom se blížil přírodnímu stavu. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v zastavěné části obce, tak jsme také stabilizovali opevnění vodního toku lomovým kamenem,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Došlo tak ke zlepšení ekologické i hygienické funkce vodního toku, kdy v korytě toku vznikla kyneta. „Tohle opatření nám umožňuje v době sucha soustředit nízký průtok do 2 metry široké a 20 cm hluboké kynety v korytě. Vede to k tomu, že se voda méně odpařuje a tento stav je lepší i pro vodní živočichy a na vodu vázaná společenstva,“ doplňuje Gargulák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tomio Okamura byl položen dotaz

EU

Kritizujete EU neustále, oprávněně, ale proč jste slevili z vašeho požadavku na referendum o vystoupení? Nebo bude? A můžete jinak, když budete ve vládě zabránit tomu, aby nám EU zdražovala život?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní zemědělské muzeum Praha se připojuje k Noci betlémů

22:08 Národní zemědělské muzeum Praha se připojuje k Noci betlémů

Papírové betlémy Trnky, Lady nebo Šlitra k vidění po setmění. Noci betlémů upozorňuje na výjimečnou …