Povodí Moravy vybuduje na řece Bečvě protipovodňové stavby za téměř 2,1 mld

28. 7. 2015 8:20

Dlouho očekávaný plán protipovodňových opatření na řece Bečvě schválila nedávno Vláda ČR. Rozdělila jej na dvě etapy a Povodí Moravy, s.p. už má jasno také v tom, jak stavby financovat.

Povodí Moravy vybuduje na řece Bečvě protipovodňové stavby za téměř 2,1 mld
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

„První etapa, která předpokládá do roku 2022 investice za 2,1 mld. korun a komplexní ochranu sídel podél toku Bečvy při průtoku 650 – 750 m3/s, což odpovídá padesátileté vodě, bude financována částkou 1,3 mld. z programu Podpory prevence před povodněmi Ministerstva zemědělství a dalšími 760 miliony korun z Operačního programu Životní prostředí Ministerstva životního prostředí,“ uvádí generální ředitel Povodí Moravy, s.p. RNDr. Jan Hodovský. Ministerstvo zemědělství bude financovat stavby technického charakteru, z peněz Ministerstva životního prostředí se zaplatí přírodě blízká protipovodňová opatření tak, aby si řeka zachovala svůj osobitý krajinný ráz.

Souběžně s výstavbou lokálních protipovodňových opatření bude probíhat majetkoprávní vypořádání, na které naváže výstavba diskutovaného poldru Teplice. Ten je nejdůležitější stavbou druhé etapy a bude financován ze státního rozpočtu. Suchá nádrž s retenčním objemem až 35 milionů kubíků vody bude stát 2,69 mld. korun a plánuje se, že ochrání města a obce dále po toku před stoletou vodou. Měla by tedy ochránit obyvatelstvo před katastrofou srovnatelnou s povodní roku 1997. Plány na tento poldr jsou staré už desítky let. Postupně se měnila velikost uvažovaného retenčního objemu i umístění samotného poldru. „Tento poldr už v nejnovějších plánech vůbec nezasahuje do katastru Teplic nad Bečvou, proto jsme jej změnili na vodní dílo Skalička,“ upozorňuje Hodovský na další novinku, která se v souvislosti se stavbou objevuje.

Před samotnou výstavbou VD Skalička bude potřeba se vypořádat s výkupem pozemků a staveb, které se v místě nacházejí. „Předpokládáme, že se budou náklady na výkup těchto nemovitostí pohybovat někde na hranici 680 milionů korun bez DPH“, uzavírá Hodovský.

Koncepce protipovodňové ochrany sídel v Pobečví zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta fandí českému fotbalu

16:03 Česká pošta fandí českému fotbalu

Česká pošta představuje speciální poštovní dopisnici, lidově řečeno koresponďák, na které je vyobraz…