Dojde až k trojnásobnému rozšíření koryta toku, čímž bude vytvořeno typické široké a mělké koryto vodního toku. Projekt snižuje povodňové ohrožení obcí, revitalizuje krajinný ráz, vrací do řeky chybějící biotopy a stanoviště a přispěje ke zlepšení biodiverzity flory a fauny.
Hlavní motivací k návrhu revitalizace toku Bečvy formou přírodně blízkého protipovodňového opatření je posílení a doplnění efektu již realizovaných a připravovaných technických protipovodňových opatření na Bečvě, zejména ochrana nemovitostí v Ústí i dalších obcí v oblasti. Revitalizační opatření tak doplňují technické prvky protipovodňové ochrany měst a obcí a také plánovaný protipovodňový efekt připravovaného vodního díla Skalička. Oblast Ústí a níže položených obcí je ohrožována už při průtocích tzv. pětileté povodně. Tvarové a materiálové řešení vychází z přirozeného vinutí řeky Bečvy a i po dokončení stavebních prací zůstane tok otevřen pro další samovolný přirozený vývoj. „Kromě protipovodňového účinku tato opatření výrazně zlepší hydromorfologický stav toku i údolní nivy Bečvy. Další efektem bude posílení místního ekosystému a omezení šíření nepůvodních druhů. Úpravou dojde také ke zlepšení hydraulických podmínek při chodu ledů v toku a tedy k dalšímu snížení povodňového ohrožení obcí,“ vysvětluje význam revitalizace generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. Samotné posílení ekosystému bude spočívat především v rozšíření pestrosti vodních biotopů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva