Povodí Vltavy: Ukliďme Česko!

06.09.2018 12:19

Na březích Vltavy v Praze proběhl 4. září dobrovolnický úklid, kterým organizátoři Světového úklidového dne (World Cleanup day) chtěli upozornit veřejnost na blížící se datum této akce, která se koná v sobotu 15. září 2018 ve více než 150 zemích všech kontinentů.

Povodí Vltavy: Ukliďme Česko!
Foto: Povodí Vltavy
Popisek: Povodí Vltavy

Pražského úklidu se zúčastnilo několik desítek dobrovolníků z řad organizátorů, české pobočky OSN, Ministerstva životního prostředí a státního podniku Povodí Vltavy, kteří během dopoledne nasbírali téměř 200 kg odpadu.

Podle generálního ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala je důležité organizovat podobné dobrovolnické akce i proto, že správci vodních toků mohou udržet pořádek a čistotu pouze na vlastních pozemcích. "V případě cílených akcí existuje taková legislativa, že my jako správci to můžeme dělat pouze na našich pozemcích, nikoli na pozemcích obecních. Domluvit se samosprávou, aby to někdo zaplatil, je problém," řekl.

Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko uvedl, že se na sobotu 15. září dosud zaregistrovalo více než 330 skupin v celé republice. "Věříme, že jejich počet ještě naroste. Letos na jaře se totiž do úklidů na více jak 2600 místech v republice zapojilo přes 113 tisíc dobrovolníků, které jsme vyzvali, aby s námi šli uklízet i 15. září a stali se tak součástí největší dobrovolnické akce v dějinách," sdělil.

Zájemci, kteří chtějí přímo zorganizovat úklid na konkrétním místě, se mohou zaregistrovat ZDE. "Je důležité se domluvit s obcí, jak následně s odpadem naložit," uvedl Kubásek. I lidé, kteří úklid sami neorganizují, se mohou zapojit. "Každý si může vybrat místo, které je mu blízké, a připojit se," dodal.

Celosvětový úklidový den je myšlenka, která vyvstala ze spontánní národní iniciativy Let's Do It! v Estonsku v roce 2008, kdy se 4 % obyvatel aktivně zapojilo a vyčistilo celé Estonsko za pouhých pět hodin. Od té doby se myšlenka národních úklidů rozšířila do více než 150 zemí na všech kontinentech. Národním koordinátorem pro Českou republiku je již pátým rokem spolek Ukliďme Česko!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Hlavní město dál rozšiřuje podporu rozvoje pobytových služeb pro seniory

15:33 MHMP: Hlavní město dál rozšiřuje podporu rozvoje pobytových služeb pro seniory

Hlavní město v rámci nového systému podpory a financování pobytových služeb pro seniory v městských …