Pozor na sladkosti! Útočí na zubní sklovinu

06.12.2016 16:20

Sladkosti nadělené od Mikuláše, vánoční cukroví a čokoládové bonbony na stromečku – to všechno patří k Vánocům. Přílišná konzumace sladkostí a nedostatečná ústní hygiena mohou vést nejen u dětí, ale i u dospělých k zubním kazům. Jsou to právě cukry, které negativně působí na zubní sklovinu. Podle Lucie Psotové, dentální hygienistky z Schill Dental Clinic, by rodiče měli dávat dětem sladkosti najednou, nejlépe jedenkrát denně.

Pozor na sladkosti! Útočí na zubní sklovinu
Foto: Dental Clinic
Popisek: Stomatologové se shodují, že většina rodičů zanedbává péči o dětský chrup, proto mnoho dětí nezvládá správnou techniku čištění zubů a jejich kazivost je v České republice vysoká v porovnání s evropskými zeměmi.

Stomatologové se shodují, že většina rodičů zanedbává péči o dětský chrup, proto mnoho dětí nezvládá správnou techniku čištění zubů a jejich kazivost je v České republice vysoká v porovnání s evropskými zeměmi. Zubní kaz není dědičným onemocněním a vzniká pouze z důvodu nesprávné dentální péče. Snížení rizika zubního kazu je tedy v rukou rodičů. Mléčné i trvalé zuby se do dutiny ústní prořezávají nevyzrálé a trvá přibližně dva roky, než zubní sklovina dozraje a vytvrdí se minerály ze slin. „Rodiče by proto měli dbát na správné čištění zoubků svých dětí a už od mala jim vštipovat správné hygienické návyky při čištění zubů,“ říká Bc. Lucie Psotová z Schill Dental Clinic a dále pokračuje: „Nejhorší jsou na dětské zoubky sladké nápoje v podobě džusíků a slazených limonád, které děti popíjejí celý den a zuby jsou tak neustále vystavovány kyselému prostředí, které způsobuje ´rozpouštění´ tvrdých zubních tkání, skloviny.“ Rodiče by také měli hlídat, kolik sní jejich dítě sladkostí a cukroví i nyní v období Vánoc, kdy na dětské zoubky na každém rohu čeká nějaká nástraha v podobě čokolád a dalších cukříků.

Příčinou zubního kazu je zubní plak, který je nutné odstraňovat. Proto by si měli dospělí i děti čistit zuby pravidelně alespoň dvakrát denně vždy po jídle a to od chvíle, kdy se prořeže první zoubek. „Technika čištění zubů je důležitější než jeho délka,“ říká Lucie Psotová. Je v rukou rodičů, aby své děti naučili správným hygienickým návykům, dokud se tak nestane, je všechna práce na nich. Dentální hygienistka ještě doplňuje: „Při čištění dětských zoubků by se rodiče měli řídit pravidlem: ´důvěřuj, ale prověřuj´ a v případě potřeby zoubky ještě dočišťovat.“

Naučením dětí správné zubní hygieny rodičům zdaleka nekončí starost o jejich zoubky. Pravidelná zubní prohlídka by měla být stejně tak důležitá, jako pravidelná dentální hygiena, pokud chtějí mít rodiče i jejich děti zdravé a pevné zuby. Na pravidelnou dentální hygienu by měli pacienti chodit alespoň 2x ročně, stejně tak na pravidelnou zubní prohlídku ke svému zubaři, záleží však na pacientovi a stavu jeho chrupu. U dětí to bývá individuální, záleží na schopnostech dítěte i rodičů. Ideální je začít chodit na dentální hygienu co nejdříve, aby si dítě zvykalo na zdravotní prostředí, utvořilo vztah se svou dentální hygienistkou i se svým zubařem a spolu s rodičem se učilo správné technice čištění. „Pravidelným docházením na pravidelnou dentální hygienu, lze předejít finančně nákladným a mnohdy bolestivým zákrokům a navíc to usnadňuje i každodenní práci lékařů,“ uzavírá Lucie Psotová.  

O Schill Dental Clinic:

MUDr. Alexander Schill absolvoval studia stomatologie na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě v r. 1996. Účastnil se  mnoha školení a kongresů v Čechách, Německu, Rakousku, Švýcarsku i Portugalsku. Ve své praxi využívá všech moderních postupů a technologií s vizí zlepšování kvality v oboru stomatologie. Svou klinickou praxi započal v červenci 1996 a v roce 2002 otevřel vlastní soukromou kliniku Schill Dental v centru Bratislavy. Modernizace kliniky vedla v roce 2008 mimo jiné k rozšíření kapacity a přemístění na novou adresu s lepší dostupností, kde klinika sídlí dodnes. V dubnu 2013 dr. Schill využil možnosti rozšířit svou působnost do Prahy, kde převzal vedení kliniky Dentaktiv, která od října roku 2013 nese název Schill Dental Clinic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: Do průmyslové zóny Holešov se přemístí nová společnost

22:46 Zlínský kraj: Do průmyslové zóny Holešov se přemístí nová společnost

Rada Zlínského kraje udělila souhlas s provedením stavby investičního záměru zlínské společnosti Bla…