Předseda Senátu předal 16 osobnostem Stříbrnou pamětní medaili Senátu

28.09.2017 12:48

Letos pošesté se v Senátu konalo předávání Stříbrných pamětních medailí Senátu. Z rukou předsedy horní komory Milana Štěcha toto ocenění převzalo 16 osobností vynikajících na poli vědy, kultury, sportu nebo dalších oblastí společenského života. Na výběru se podíleli senátoři a také jejich prostřednictvím občané z jednotlivých regionů.

Předseda Senátu předal 16 osobnostem Stříbrnou pamětní medaili Senátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

Předseda Senátu Milan Štěch při šestém ročníku této akce vyzdvihnul vlastenectví jako hodnotu, která právě tyto osobnosti spojuje, ať si to sami připouštějí nebo nikoliv. Ceremoniál se koná tradičně v předvečer Dne české státnosti. „Svatý Václav je symbolem vlastenectví. Slovo vlastenectví není dnes zrovna v módě. Na jedné straně se jako vlastenci sami nazývají lidé, kterým by daleko více příslušelo označení krajní nacionalisté. Na straně druhé je ale už samotné použití slov jako vlast, vlastenectví nebo národ někdy až přehnaně pokládáno za projev jakéhosi zpátečnictví nebo dokonce šovinismu. Skutečné vlastenectví se má prokazovat spíš činy než slovy. A to je právě případ osobností, které oceňujeme Stříbrnou pamětní medailí Senátu Parlamentu ČR. Pro mě to jsou vlastenci, kteří svou prací, svými zásluhami, mnohdy i svou odvahou a nasazením přispěli a přispívají ke zlepšování kvality života v naší vlasti. V některých případech se zasloužili také o šíření dobrého jména České republiky ve světě. Jsou to zkrátka lidé, kterým bychom měli vyjádřit svou úctu a hlasité poděkování,“ uvedl ve svém projevu k oceněným Milan Štěch.

Mezi oceněnými byl také historik Petr Čornej, který ve svém projevu v Senátu označil medaili jako ocenění celoživotní práce a postojů vybraných osobností. „Postihnout, co dnes oceněné různorodé jedince spojuje, není na první pohled obtížné. Prokázali nasazení, vášeň, kreativitu a oddanost, bez nichž by ve svých oborech neuspěli; někteří byli ochotni obětovat v zájmu svobody i vlastní život. To vše je jistě pravda, ač někomu možná zní jako klišé. Není to ale pravda úplná. Myslím si, že nás spojuje hlavně touha prospět společnosti, ve které žijeme, touha vyrůstající z vědomí pevných nadosobních hodnot, k nimž se člověk musí vztahovat, chce-li něčeho smysluplného dosáhnout. Zvláště to platí v současném rozkolísaném postmoderním světě, který s oblibou zpochybňuje veškeré ideály. Bez nich se ale každá společnost a každá civilizace pozvolna, leč nezadržitelně rozpadá a hroutí,“ uvedl Čornej.

Ceremoniál se konal letos pošesté a jeho záznam odvysílá Česká televize ve čtvrtek 28. září po 17. hodině na ČT24.

Seznam oceněných:

Prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc.
Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA
Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.
Prof. MUDr. Josef Dvořák, DrSc. – převezme syn pan Ondřej Dvořák
Vlastimil Dvořák
Prof. MUDr. Jiří Forejt, DrSc.
Ing. Jan Havelka
Prof. PhDr. Josef Jařab, CSc.
ak. soch. Zdeněk Kolářský
Ing. Antonín Machala
Květoslava Jeriová-Pecková
Ing. Jan Procházka, PhD.
Jan Rybář SJ – převezme Mgr. Helena Nekulová
prom. ped. František Synek – převezme vnučka paní Hana Synková
čet. Josef Švarc
Prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ znovu vyzývá zákazníky, kteří stále zůstávají v režimu DPI, k přechodu na standardní smlouvu

16:12 ČEZ znovu vyzývá zákazníky, kteří stále zůstávají v režimu DPI, k přechodu na standardní smlouvu

Téměř dva měsíce poté, co se 900 000 odběratelů náhle ocitlo bez dodavatele energií, již 85 % zákazn…