Předseda ÚOHS jednal v Bruselu s místopředsedkyní Evropské komise Margrethe Vestager

05.12.2021 14:23 | Tisková zpráva

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna jednal minulý týden v rámci pracovní návštěvy Bruselu s místopředsedkyní Evropské komise Margrethe Vestager, v jejíž kompetenci je i oblast hospodářské soutěže.

Předseda ÚOHS jednal v Bruselu s místopředsedkyní Evropské komise Margrethe Vestager
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Tématem rozhovoru byly například informace o průběhu transpozice směrnice o posílení pravomocí soutěžních úřadů, tzv. směrnice ECN+, která není v České republice dosud dokončena, neboť předložená novelizace zákona o ochraně hospodářské soutěže se nedostala na program jednání minulé Poslanecké sněmovny. Úřad tedy v současné době připravuje nový legislativní návrh.

Předseda Mlsna dále seznámil komisařku s úspěchy ÚOHS v oblasti boje s kartelovými dohodami typu bid rigging, tedy dohodami mezi uchazeči o veřejné zakázky. Úřad zde využívá výhody, kterou mu poskytuje skutečnost, že má ve své působnosti také dozor nad veřejným zadáváním a může tedy lépe získávat informace.

Obsáhle se hovořilo taktéž o několika opatřeních a programech veřejné podpory, které Česká republika prostřednictvím ÚOHS notifikovala Evropské komisi ke schválení. Všechny veřejné podpory musí projít posouzením Komise a získat její souhlasné rozhodnutí, aby mohly být v členských státech Evropské unie poskytnuty. V současné době tak Evropská komise rozhoduje například o podpoře pro tzv. kurzarbeit, dále pro poskytovatele poštovních služeb či pro elektroenergetiku.

V neposlední řadě předseda Úřadu informoval paní Vestager o přípravách na předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, k němuž dojde ve druhé polovině roku 2022. V oblasti hospodářské soutěže budou v rámci předsednictví podle současných předpokladů projednávány například agendy regulace digitálních trhů, subvencí ze třetích zemí narušujících jednotný trh a kolektivního vyjednávání samostatně výdělečně činných osob.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Odvolání ředitele FN Královské Vinohrady Petra Arenbergera

22:30 Ministerstvo zdravotnictví: Odvolání ředitele FN Královské Vinohrady Petra Arenbergera

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pátek odvolal z funkce ředitele Fakultní nemocnice Královské…