Představitelé NATO navštívili jednotku protivzdušné obrany

13.09.2015 13:26

Jednotka pozemní protivzdušné obrany, kterou vyčleňuje 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic, absolvovala v uplynulých dvou týdnech ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku operačně-taktické cvičení. Během něj vojáky navštívil tým z velitelství Vzdušných sil NATO (Allied Air Command – AIRCOM) z německého Ramsteinu.

Představitelé NATO navštívili jednotku protivzdušné obrany
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

„Jednalo se o konzultační návštěvu s oficiálním názvem Evaluation Verification Visit. Hodnotitelský tým provedl během ní prvotní pozorování a seznámení s jednotkou. Následně pak vydá doporučení, jakým směrem se má jednotka ubírat, aby byla schopná podstoupit prvotní hodnocení programu TACEVAL, takzvaný „Startassess“. To je další důležitý krok, který je nutný splnit před závěrečnou certifikací, kterou je vrcholné hodnocení programu takzvaný Capability Evaluation neboli CAPEVAL,“ uvedl plukovník Pavel Mrůzek, zástupce velitele strakonického útvaru.

Laicky řečeno, každá vojenská jednotka, která chce operovat v prostředí NATO, musí projít certifikací. Ta potvrzuje, že vojáci jsou schopni plnit úkoly pod velením Aliance a zvládnou kooperovat s ostatními jednotkami NATO. U vzdušných sil bývá toto hodnocení nazýváno TACEVAL (Tactical Evaluation).

Dosáhnout jej chce i strakonický protiletadlový pluk, jenž pro Síly rychlé reakce NATO a brigádní úkolové uskupení na bázi 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády vyčleňuje baterii pozemní protivzdušné obrany.

„Je to náročný proces, který probíhá několik let a sestává z řady kroků. Jednotka je komplexně posuzována z mnoha hledisek. Hodnotí se systém velení a řízení, zbraňové efektory, tzv. force protection tedy ochrana sil, zdroje neboli personální naplněnost jednotky a její technické vybavení a řada dalších aspektů,“ vysvětlil plukovník Mrůzek.

Cvičení v Doupovských horách probíhalo pod taktickým námětem a schopnosti vojáků prověřilo množství incidentů. Museli dokázat, že jsou schopni nejen ničit nepřátelské vzdušné cíle, nýbrž i reagovat v přímém kontaktu s nepřítelem, ošetřit zraněnou osobu či poradit si s demonstranty, kteří zablokovali důležitou komunikaci. Podle vyjádření zahraničních hodnotitelů se i pro ně jednalo o zajímavou zkušenost, která rozšířila jejich odborné poznatky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Třetí blok Jaderné elektrárny Dukovany dosáhl poprvé v historii výkonu 513 MW

11:54 ČEZ: Třetí blok Jaderné elektrárny Dukovany dosáhl poprvé v historii výkonu 513 MW

Energetici v Dukovanech dosáhli plánovaného zvýšení elektrického výkonu 3. výrobního bloku – špičkov…