Premiér Bohuslav Sobotka se zúčastní neformální Evropské rady

12. 2. 2015 11:39

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes bude jednat s šéfy států a vlád EU na neformální Evropské radě v Bruselu. Hlavními tématy setkání bude boj proti terorismu, fungování hospodářské a měnové unie a aktuální zahraničně-politická situace.

Premiér Bohuslav Sobotka se zúčastní neformální Evropské rady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Boj proti terorismu

Klíčovou  diskusi  povedou  lídři EU o boji proti terorismu, a to ve světle nedávných teroristických útoků v Paříži. V tuto chvíli jde nejen o prioritu Evropské  unie,  ale také české vlády. ČR proto zahájila kroky k posílení a zlepšení  fungování  bezpečnostních  služeb,  zaměřuje  se  na lepší výměnu informací,  kontrolu funkčnosti národní legislativy a zahájila také diskusi o revizi migrační politiky, včetně otázky integrace.

V  boji  proti  terorismu  považuje  Česká  republika  za klíčové efektivní využití  stávajících  nástrojů  a  zároveň  dodržování  základních principů spolupráce   členských   států.  Českou  prioritou  pak  zůstává  zachování Schengenského  prostoru  bez  vnitřních  hranic.  Naopak  by  mělo  dojít k posílení  kontroly  na  vnějších hranicích a k posílení spolupráce s našimi partnery mimo EU.

Fungování Hospodářské a měnové unie

Členové  Evropské  rady  se  budou  věnovat  také budoucnosti hospodářské a měnové   unie.  Její  stabilita  a  efektivní  fungování  je  zájmem  České republiky,   a   to  zejména  v  době,  kdy  Evropa  čelí  problému  vysoké nezaměstnanosti.  Pro  ČR  je  zároveň důležité, aby se i jako země stojící mimo eurozónu účastnila veškerých debat o prohlubování hospodářské a měnové unie.

Aktuální zahraničně-politická situace

Součástí  jednání  neformální  Evropské  rady  bude  také aktuální vývoj na Ukrajině,  který  závažně ovlivnily nedávné útoky na civilní obyvatelstvo v Debalcovu,  Doněcku  a  Mariupolu.  Tyto události ukázaly, že bohužel stále nedochází  k plnění Minských dohod a řešení konfliktu mírovou cestou. Česká vláda  proto  plně podporuje rozhodnutí ministrů zahraničních věcí EU z 29. ledna,  které  prodloužilo  do  září  letošního  roku  platnost stávajících sankčních   opatření   proti  osobám  nesoucím  odpovědnost  za  porušování suverenity, územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny.

Vzhledem  k  tomu,  že  je dnešní jednání Evropské rady neformální, nebudou vydány oficiální závěry. Lídři EU včetně premiéra Bohuslava Sobotky by však měli přijmout společné prohlášení k tématu boje proti terorismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MŽP vyhlašuje nový program Podpory obnovy přirozených funkcí krajiny

11:58 MŽP vyhlašuje nový program Podpory obnovy přirozených funkcí krajiny

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo Výzvy pro předkládání žádostí o poskytnutí podpory v rámc…