Premiér Sobotka jednal s premiérem Gruzie o rozvoji vzájemného obchodu a spolupráci s EU

22.02.2016 14:09

Předseda vlády Bohuslav Sobotka jednal v pondělí 22. února 2016 ve Strakově akademii s předsedou vlády Gruzie Giorgim Kvirikašvilim, který je v České republice na dvoudenní oficiální návštěvě. Hlavními tématy jednání byly rozvoj vzájemného obchodu a spolupráce v oblasti investic, vztahy Gruzie s Evropskou unií a aktuální vývoj v regionu jižního Kavkazu.

Premiér Sobotka jednal s premiérem Gruzie o rozvoji vzájemného obchodu a spolupráci s EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér České republiky Bohuslav Sobotka

Předseda vlády Bohuslav Sobotka hovořil s premiérem Giorgim Kvirikašvilim o posilování spolupráce Gruzie s Evropskou unií v rámci programu Východního partnerství a přivítal pokroky Gruzie v oblasti vnitropolitických reforem.

Premiéři také diskutovali o implementace Asociační dohody s EU, která vytváří předpoklady pro další prohubování česko-gruzínské obchodní spolupráce. V Gruzii existují pro české firmy příležitosti např. při modernizaci železniční infrastruktury a vozového parku hromadné dopravy, modernizaci vodních elektráren, dodávkách zemědělské techniky či v potravinářství.

Z mezinárodních otázek pak předsedové vlád hovořili o aktuálním vývoji v oblasti migrace, situaci v regionu Jižního Kavkazu či o konfliktu na východě Ukrajiny.

Gruzie s EU podepsala v r. 2014 Asociační dohodu, která předpokládá prohloubení politického dialogu s EU, pokračování reformního procesu za podpory EU a vytvoření zóny volného obchodu.

Gruzie je jednou z 10 prioritních zemí programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR, které podpořilo projekty nevládních organizací zabývající se např. rozvojem občanské společnosti, posilováním místní samosprávy či právy žen. V rámci tzv. twinningových projektů sdílí české instituce s gruzínskými partnery své zkušenosti např. v oblastech služeb zaměstnanosti či ochrany životního prostředí.

Předseda vlády Gruzie naposledy navštívil ČR v roce 2011. Poslední oficiální návštěva předsedy vlády ČR v Gruzii se uskutečnila v roce 2007.  Spolu s předsedou vlády Gruzie přicestoval místopředseda vlády, ministr pro ekonomiku a udržitelný rozvoj Dimitry Kumsišvili a ministr zemědělství Otar Daniela. Jednání byli v delegaci předsedy vlády ČR přítomni ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nemocnice Havlíčkův Brod: Ministr zdravotnictví ocenil profesora Kreuzberga

17:05 Nemocnice Havlíčkův Brod: Ministr zdravotnictví ocenil profesora Kreuzberga

První únorové pondělí navštívil Nemocnici Havlíčkův Brod místopředseda vlády a ministr zdravotnictví…