Preventivní akce Evropský týden testování na HIV a žloutenky také v Praze: 23. – 30. listopadu 2018

23.11.2018 15:13

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP") se připojuje k osvětové kampani „Evropský týden testování na HIV a žloutenky“, která v mnoha státech Evropy, včetně ČR, proběhne v období od pátku 23. do pátku 30. listopadu 2018.

Preventivní akce Evropský týden testování na HIV a žloutenky také v Praze:  23. – 30. listopadu 2018
Foto: praha.eu
Popisek: Hygienická stanice hl. m. Prahy - logo

Bude tak předcházet 1. prosinci, kdy je připomínán „Světový den boje proti AIDS“. V uváděné době budou mít lidé možnost se nechat zdarma otestovat na HIV infekci způsobující onemocnění AIDS a dále na žloutenku B a C. Budou tak moci předejít eventuálnímu pozdnímu odhalení infekce.

Na území hl. m. Prahy se mohou zájemci nechat zdarma otestovat hned na 8 místech, a to právě již ve výše uváděném období, 23. - 30. listopadu. HSHMP tuto aktivitu velmi vítá, proto se k této aktivitě připojuje, a zároveň vyzývá obyvatele hl. m. Prahy, kteří mají jakékoli pochybnosti, k aktivní účasti na této důležité preventivní akci. Zastřešující organizací kampaně na území ČR je Státní zdravotní ústav v Praze.

Evropský testovací týden nabízí ideální příležitost, jak odhalit počátky HIV infekce. Čím dříve je infekce odhalena, tím účinněji odpovídá tělo pacienta na léčbu a předchází se nežádoucím komplikacím. Akce je určena široké veřejnosti. Nechat se otestovat může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV – zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog. Testování by měli využít především lidé ze skupin ohroženějších HIV infekcí a žloutenkami, tedy muži mající sex s muži, osoby poskytující sexuální služby za úplatu a injekční uživatelé drog.

HIV statistika v hl. m. Praze

K 30. 9. 2018 bylo na území hl. m. Prahy evidováno 1 630 HIV pozitivních lidí a u 269 osob se projevily klinické příznaky samotného onemocnění AIDS (dle kumulativních údajů za období 1. 10. 1985 – 30. 9. 2017).

Od ledna do konce září bylo v hl. m. Praze nově diagnostikováno celkem 89 HIV pozitivních případů, přičemž v září bylo HIV prokázáno u 9 lidí. V celé ČR bylo k 30. 9. 2018 evidováno 3 322 HIV pozitivních, z toho v 622 případech se již u pacientů objevily klinické příznaky nemoci AIDS (dle kumulativních údajů za období 1. 10. 1985 – 30. 9. 2017).

V oblasti prevence přenosu viru HIV doporučuje HSHMP dodržovat osvědčená pravidla: věrnost v partnerských vztazích, při náhodném sexuálním kontaktu vždy správně a důsledně používat prezervativ, uživatelé drog by měli používat výhradně sterilní vybavení při injekčním užívání.

Statistika hepatitid v Praze

Z kumulativních statistik za období 1. 1. - 21. 11. 2018 plyne, že na území hlavního města Prahy bylo hlášeno 15 onemocnění žloutenkou A, 79 onemocnění žloutenkou B, celkem 44 onemocnění bylo hlášeno u žloutenky E a nejvyšší počet onemocnění byl hlášen u žloutenky typu C, kdy počet nemocných činil celkem 117 osob.

Včasný záchyt hepatitid vede k rychlému zahájení účinné léčby a dává velkou šanci na úplné vyléčení. HSHMP dlouhodobě doporučuje zájemcům zvážit možnost očkování proti virové hepatitidě A a B.

V rámci prevence tohoto onemocnění HSHMP upozorňuje na nutnost pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, nekonzumovat potraviny a vodu z neověřených či nedůvěryhodných zdrojů, a to zejména při cestování, a vyvarovat se rizikového chování, tedy hlavně nitrožilního užívání drog se sdílením injekčních jehel a stříkaček.

Seznam testovacích míst v Praze

Bližší podrobnosti k akci Evropský testovací týden HIV a žloutenky jsou zveřejněny na internetových stránkách Národního programu HIV/AIDS v Česku ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Praha prověří v zařízeních sociální péče protipožární zabezpečení

18:33 MHMP: Praha prověří v zařízeních sociální péče protipožární zabezpečení

Radní Milena Johnová vyjádřila upřímnou soustrast pozůstalým zemřelých klientů z domova pro osoby se…