Prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., vyznamenána Cenou Jihomoravského kraje

15.11.2016 15:36

Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti vědy udělilo Zastupitelstvo Jihomoravského kraje prof. Šárce Pospíšilové z Centra molekulární biologie a genové terapie Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno a LF MU a Centra Molekulární medicíny CEITEC MU.

Prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., vyznamenána Cenou Jihomoravského kraje
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

Cena byla udělena za rozvoj výzkumu v oblasti molekulární hematologie, onkologie a lékařské genomiky. Laureátka ocenění převzala z rukou hejtmana 12. listopadu 2016 při slavnostním ceremoniálu na zámku Slavkov.

Prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D.,vystudovala Masarykovu univerzitu v Brně v oboru molekulární biologie a genetika a po několika zahraničních odborných stážích začala od roku 2003 pracovat ve Fakultní nemocnici Brno, kde se stala vedoucí Centra molekulární biologie a genové terapie. Následně začala působit také na Masarykově univerzitě, kde se od počátku významně podílela na přípravách a vzniku Středoevropského technologického institutu CEITEC, ve kterém se stala vedoucí jednoho z výzkumných center: Centra molekulární medicíny. Profesorka Pospíšilová vybudovala vědecký tým zabývající se nádorovou genomikou, který zavedl řadu nových metod pro detailní analýzy nádorových buněk. Zaměřila se zejména na oblast leukémií a dosáhla řady ojedinělých úspěchů nejen v oblasti vědeckého poznání těchto onemocnění, ale také se významně zasloužila o rychlé uplatnění nových vědeckých poznatků v klinické praxi.

Profesorka Pospíšilová je autorkou nebo spoluautorkou 130 vědeckých článků, které byly již více než 1600x citovány. Podílela se na vzniku 5 patentů na nové diagnostické metody, z nichž většina je již zavedena v klinické praxi. Kromě toho se dále věnuje výuce studentů na Lékařské a Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

Za svoji vědeckou práci profesorka Pospíšilová již dvakrát obdržela Cenu ministra zdravotnictví za výzkum a vývoj, Cenu předsednictva české lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, taktéž dvakrát Cenu Ligy proti rakovině a další ocenění.

Vědecké výsledky profesorky Pospíšilové s významnými přesahy do medicíny jsou příkladem ideálního propojení základního vědeckého výzkumu s praxí. Svědčí o její dlouholeté systematické práci s výraznými mezinárodními úspěchy, které vynikajícím způsobem reprezentují Jihomoravský kraj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Potravinářská inspekce zjistila doplněk stravy s řádově nižším obsahem klíčové složky

8:33 Potravinářská inspekce zjistila doplněk stravy s řádově nižším obsahem klíčové složky

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zjistili v internetovém prodeji na strá…