Profi Credit: Téměř polovina Čechů dává svým blízkým pod stromeček nejraději peníze

26. 11. 2013 15:33

Stále více Čechů si na Vánoce s dárky hlavu nedělá. 44 % nadělí svým nejbližším pod vánoční stromek finanční hotovost nebo dárkový poukaz. Vloni přitom k dárku v podobě bankovek nebo voucherů sáhlo 32 % Čechů. Slováci dávají přednost klasickým dárkům. Balit se s nimi bude 79 % z nich, v Polsku sází na klasiku 89 % lidí a v Bulharsku 87 %. Vyplývá to z rozsáhlého telefonického průzkumu společnosti PROFI CREDIT, který probíhal v Česku, Polsku, Bulharsku a na Slovensku. Zúčastnilo se ho dva a půl tisíce respondentů.

Profi Credit: Téměř polovina Čechů dává svým blízkým pod stromeček nejraději peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vánoční ozdoba
reklama

Nejoblíbenějšími klasickými dárky jsou ve všech zemích hračky, knihy a elektronika. Bezmála polovina Čechů (47 %) uvedla, že dárky si obstarává už v průběhu roku. 37 % nechá nákupy na prosinec. Na Štědrý den vyrazí do obchodů každý čtrnáctý Čech a 8 % Čechů dokonce dárky nedává vůbec. Na Slovensku a v Polsku je měsícem dárků jednoznačně prosinec, to do obchodů vyráží více než dvě třetiny Slováků (69 %) a 70 % Poláků. Každý devátý Polák pak dárky vůbec neřeší. Bulhaři jsou zase přeborníky v nákupech na poslední chvíli. Na Štědrý den vyrazí za dárky celá třetina z nich (32 %).

„Rok od roku se u nás zvyšuje podíl dárků koupených přes internet. Nějaký ten dárek koupí přes internet více než polovina Čechů a zajímavé je, že online nákupy začínají být běžné i pro starší generaci nad šedesát let,“ říká marketingový ředitel společnosti PROFI CREDIT Ondřej Šmakal.

Ježíšek na dluh

Většina Čechů neplánuje, že by za dárky utratila více peněz než vloni. Tři čtvrtiny lidí by se rády vešly s útratou za Ježíška do pěti tisíc korun. Stejné je to i na Slovensku (74 %), v Polsku (89 %) a v Bulharsku (83 %). Každý osmý Čech (16 %) uvažuje o tom, že si vezme na nákup vánočních dárků úvěr. V Polsku a Bulharsku je to čtvrtina lidí a na Slovensku je ochotná zadlužit se kvůli Vánocům dokonce třetina Slováků.

 „V předvánočním období zaznamenáváme vždy větší zájem o spotřebitelské úvěry, zejména tzv. Zaměstnanecký, který je určen zaměstnancům, rodičům na rodičovské dovolené a důchodcům. Půjčit si můžou od 10 000 do 166 000 korun a peníze dostanou většinou do 24 hodin od schválení žádosti. Většina (78 %) Čechů si na dárky půjčí více než 5 000 korun, zpravidla je použije k nákupu věcí do domácnosti, které si nadělí pod stromeček,“ uvádí Ondřej Šmakal a varuje: „Je důležité, aby lidé v obchodech nepodlehli nákupnímu šílenství, vždy je dobré si stanovit limit a ten v žádném případě nepřekračovat.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

22:11 Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

V období 2016–2018 inovovalo v Česku své produkty nebo podnikové procesy 47 % podniků, ve skupině ve…