Proti chřipce se očkovalo už 45 tisíc klientů VZP. Pojišťovna tak ušetří desítky milionů

26.12.2013 9:40

Nová metodika posunula do čela regionů Liberecký kraj, Prahu a Zlínsko. Když na začátku října VZP oznámila, že všem svým klientům nabízí v příštích třech měsících očkování proti chřipce zdarma, počítaly optimistické odhady nanejvýš se třiceti tisíci zájemců. V polovině prosince už ale pomyslné počítadlo ukázalo 44 914 lidí, kteří tuto mimořádnou nabídku využili. Největší zájem byl v Libereckém kraji, následovala Praha a třetí místo obsadil Zlínský kraj.

Proti chřipce se očkovalo už 45 tisíc klientů VZP. Pojišťovna tak ušetří desítky milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna
reklama

Doposud VZP při zveřejňování průběžného zájmu o chřipkovou vakcínu sledovala jen absolutní počty očkovaných klientů v příslušných regionech. Tentokrát ale seřadila kraje podle toho, jaký je poměr mezi zájemci o očkování a počtem pojištěnců VZP v daném regionu. Takové hodnocení je spravedlivější – v opačném případě byly zvýhodněny početnější kraje. Podrobně to znázorňuje následující tabulka.

Ukazuje se, že v průměru se částka za očkovací látku i výkon lékaře pohybuje kolem 272 korun. Pro pojišťovnu ale znamená zájem klientů o prevenci nemalé úspory. V loňském roce vykázali lékaři VZP zhruba 80 tisíc pacientů s chřipkou. Náklady na léčbu činily 650 až 1 100 korun u ambulantních případů a 8 až 35 tisíc korun u pacientů, kteří skončili v nemocnici (těch bylo 1 200). Při uvedeném počtu nemocných by i ty nejnižší vykázané náklady na léčbu (tj. 650 Kč) znamenaly celkovou částku 52 milionů korun. Ve skutečnosti jsou ale samozřejmě mnohonásobně vyšší.

Chřipková vlna je obvykle nejsilnější na podzim a v zimě. VZP proto nabízí bezplatné očkování od 1. října do 31. prosince letošního roku. Každý klient může o očkování požádat svého praktického lékaře, který by měl mít vakcínu k dispozici. Případně ji může pacientovi předepsat, ten si ji vyzvedne v lékárně a přinese do ordinace, kde mu ji lékař aplikuje. S účty pak přijde na kteroukoliv pobočku VZP, kde mu budou proplaceny. Podrobné podmínky najdete na www.vzp.cz/chripka.

*Důležitá poznámka: Nejde o počet všech klientů očkovaných proti chřipce, ale pouze těch, kteří využili program bezplatného očkování spuštěný od 1. 10. 2013.

Dále mají očkování proti chřipce bezplatně například senioři nad 65 let, někteří vážně nemocní chroničtí pacienti atd. Ti na to ovšem mají nárok už řadu let ze zákona. Jejich počty nemá zatím VZP k dispozici, protože lékaři je mohou vykazovat s měsíčním či třeba i dvouměsíčním zpožděním.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: VZP
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal pozemek v hodnotě 18 milionů, pocházející z trestné činnosti

22:48 ÚZSVM získal pozemek v hodnotě 18 milionů, pocházející z trestné činnosti

Středočeské pracoviště ÚZSVM získalo na základě rozsudku Městského soudu v Praze pozemek v okrese Pr…