Protikorupční Kverulant: Neodvysílaná glosa Jiřího Stránského? To je cenzura

29.12.2015 3:12 odp.

Český rozhlas nedávno neodvysílal pravidelnou glosu Jiřího Stránského. Kverulant.org to považuje za neomalený cenzurní zásah.

Protikorupční Kverulant: Neodvysílaná glosa Jiřího Stránského? To je cenzura
Foto: pixabay.com
Popisek: Svoboda, ilustrační foto

Kverulant přináší tuto glosu s názvem Budu zlobit dál na svých stránkách. Kverulant.org se také oficiálně dotázal Českého rozhlasu, proč postupoval proti Jiřímu Stránskému tímto způsobem. K dotazu se připojil i PEN klub.
 

Jiří Stránský je významný český prozaik, filmový a televizní scénárista, dramatik a politický vězeň. Teprve po roce 1989 mohl Jiří Stránský znovu publikovat.  V roce 1992 byl zvolen prezidentem Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Letos byl Jiří Stránský vyznamenán titulem Rytíř české kultury. Stránský publikoval především v Literárních novinách a Lidových novinách. Od revoluce také Český rozhlas vysílal glosy Jiřího Stránského. Nyní, poprvé za 26 let, Český rozhlas nedovolil vysílat jeho glosu. Kverulant.org to považuje za neomalený cenzurní zásah a přináší tuto audioglosu s názvem Budu zlobit dál na svých stránkách.

Kverulant.org se také oficiálně dotázal Českého rozhlasu, proč postupoval proti Jiřímu Stránskému tímto způsobem. K dotazu se připojilo i České centrum Mezinárodního PEN klubu. Předseda PEN klubu, Jiří Dědeček komentuje tuto kauzu: „Nejhorší ze všeho je autocenzura. My ji nemáme nařízenou shora, ale když ji redaktor sám ve svém „srdci“ vycítí, je to pro kulturu katastrofa.“  
 
Ing. Vojtěch Razima, ředitel organizace Kverulant.org, k tomu dodává: „Jiří Stránský celým svým životem dokazuje, že si zaslouží naši úctu. Jsme přesvědčeni, že názory pana Stránského do veřejnoprávního prostoru určitě patří. Snahu cenzurovat Jiřího Stránského vnímáme jako signál, že je svoboda slova ohrožena. Pokud Český rozhlas opravdu zruší pravidelné glosy Jiřího Stránského, poskytneme mu prostor na našich stránkách a budeme hrdí, že Jiří Stránský hostuje u nás.“ 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

22:54 Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

Skupina ČEZ pokračuje v nastaveném trendu budování udržitelnější energetiky: loni snížila objem vypu…