Protikorupční útvar obvinil několik osob z téměř miliardového podvodu. Jde o solární elektrárnu

07.03.2016 12:29

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) v minulém týdnu obvinili čtyři osoby v souvislosti s neoprávněným vydáním licence na výrobu elektrické energie z fotovoltaických zdrojů.

Protikorupční útvar obvinil několik osob z téměř miliardového podvodu. Jde o solární elektrárnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

V prosinci 2010 vydal Energetický regulační úřad (ERÚ) provozovateli jihomoravské solární elektrárny licenci na výrobu elektřiny na dobu 25 let. Kriminalisté ÚOKFK však zjistili, že v této době nebyla elektrárna zcela dokončena a k vydání licence tedy mělo dojít nezákonným způsobem.

Ve věci jsou stíháni stavbyvedoucí firmy, která elektrárnu postavila a zástupce společnosti, která měla zajistit bezproblémovou realizaci stavebních prací, vydání kolaudačního souhlasu a řádné uvedení díla do provozu. Dalším obviněným je revizní technik, který měl v listopadu 2010 vypracovat nepravdivou revizní zprávu, že zařízení je schopno provozu. Tyto osoby jsou stíhány pro trestný čin podvodu. Posledním obviněným je bývalý pracovník příslušného stavebního úřadu, který v listopadu 2010 provedl kontrolní prohlídky elektrárny a měl vydat kolaudační souhlas nutný pro řízení o vydání licence ERÚ. Tato osoba je stíhána pro trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Podle našich závěrů uvedená fotovoltaická elektrárna nesplnila podmínky pro získání licence, tato licence tedy neměla být vydána, nemělo dojít k připojení výrobny k distribuční soustavě. Provozovatelé tak měli způsobit škodu cca 970 milionů korun, což je vyplacená částka za elektřinu vyrobenou do září 2015. V průběhu dvacetileté garantované výkupní ceny tak mělo dojít k celkovému neoprávněnému obohacení ve výši přesahující 3,87 miliardy korun.

V případě pravomocného rozsudku hrozí osobám obviněným z trestného činu podvodu trest odnětí svobody až na 10 let. Muži obviněnému z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozí v případě pravomocného rozsudku trest odnětí svobody až na 5 let.

Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

11:27 Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 byly vyhlášeny výsledky patnáctého ročníku ankety Zákon roku. Na druhém mí…