VIP dne se 26. září v Pardubicích na letišti zúčastní náčelník generálního štábu Armády ČR generálporučík Petr Pavel a zástupci armád Polska, Slovenska, Německa a USA.
Výsledkem projektu LLAPI je propojení národních systémů velení a řízení
Cílem cvičení Master Harmony je prezentovat široké odborné veřejnosti úroveň dosažené interoperability jednotek pozemní Protivzdušné obrany a schopnost plnit společné úkoly v rámci mezinárodních úkolových uskupení NATO a EU. „Výsledkem projektu LLAPI je propojení národních systémů velení a řízení pozemní protivzdušné obrany, a tím dosažení plné interoperability v rámci mezinárodních úkolových uskupení, zejména při působení proti nízkoletícím cílům“ vysvětlil generální ředitel společnosti RETIA, a.s. Petr Novák.
Armáda České republiky je členem pracovní skupiny Low Level Air Picture Interface (LLAPI) již od roku 2002 a od stejného data se práce v rámci této skupiny účastní akciová společnost RETIA, a to jako technický integrátor a výrobce systému velení a řízení jednotek pozemní Protivzdušné obrany – RACCOS.
Vojenské jednotky různých zemí spolu musí umět komunikovat
„V každé vojenské operaci spolu vojenské jednotky musí umět komunikovat, a to jak vertikálně - od velitele směrem dolů k jednotkám, tak na horizontální úrovni, na úrovni jednotek. Kdyby tomu tak nebylo, mohlo by se stát, že spřátelené armády budou působit samy na sebe, protože o sobě nebudou mít informace,“ vysvětlil technický ředitel Pavel Mužák. Dodal, že proto je tolik důležitá interoperabilita – schopnost jednotek se spolu domluvit napříč státy a sdílet potřebné informace o vlastních a nepřátelských jednotkách.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: Tisková zpráva