RETIA prezentuje propojení národních systémů velení a řízení protivzdušné obrany

10.09.2013 14:04 | Zprávy

Na závěr společného cvičení jednotek pozemní Protivzdušné obrany Vzdušných sil Armády České republiky a Ozbrojených sil Polské republiky Master Harmony chystá společnost RETIA ve spolupráci s Armádou České republiky a polskými Ozbrojenými silami prezentaci výsledků společného úsilí, při kterém se propojí národní systémy velení a řízení pozemní protivzdušné obrany v rámci projektu LLAPI (Low Level Air Picture interface).

RETIA prezentuje propojení národních systémů velení a řízení protivzdušné obrany
Foto: Retia
Popisek: Retia

VIP dne se 26. září v Pardubicích na letišti zúčastní náčelník generálního štábu Armády ČR generálporučík Petr Pavel a zástupci armád Polska, Slovenska, Německa a USA.

Výsledkem projektu LLAPI je propojení národních systémů velení a řízení

Cílem cvičení Master Harmony je prezentovat široké odborné veřejnosti úroveň dosažené interoperability jednotek pozemní Protivzdušné obrany a schopnost plnit společné úkoly v rámci mezinárodních úkolových uskupení NATO a EU. „Výsledkem projektu LLAPI je propojení národních systémů velení a řízení pozemní protivzdušné obrany, a tím dosažení plné interoperability v rámci mezinárodních úkolových uskupení, zejména při působení proti nízkoletícím cílům“ vysvětlil generální ředitel společnosti RETIA, a.s. Petr Novák.

Armáda České republiky je členem pracovní skupiny Low Level Air Picture Interface (LLAPI) již od roku 2002 a od stejného data se práce v rámci této skupiny účastní akciová společnost RETIA, a to jako technický integrátor a výrobce systému velení a řízení jednotek pozemní Protivzdušné obrany – RACCOS.

Vojenské jednotky různých zemí spolu musí umět komunikovat

„V každé vojenské operaci spolu vojenské jednotky musí umět komunikovat, a to jak vertikálně - od velitele směrem dolů k jednotkám, tak na horizontální úrovni, na úrovni jednotek. Kdyby tomu tak nebylo, mohlo by se stát, že spřátelené armády budou působit samy na sebe, protože o sobě nebudou mít informace,“ vysvětlil technický ředitel Pavel Mužák. Dodal, že proto je tolik důležitá interoperabilita – schopnost jednotek se spolu domluvit napříč státy a sdílet potřebné informace o vlastních a nepřátelských jednotkách.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

22:28 HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

Ve dnech 25.7 a 26. 7. se v budově GŘ HZS ČR uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Saska a Bavors…