Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace řešila kvalitu hodnocení aplikovaného výzkumu

30.06.2020 9:15

Pravidelné zasedání Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které předsedá premiér Andrej Babiš, proběhlo v pátek 26. června ve Strakově akademii.

Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace řešila kvalitu hodnocení aplikovaného výzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

 K hlavním bodům jednání patřily metodika hodnocení výzkumu, Národní politika VaVaI 2021+ či Identifikace hospodářských a nehospodářských činností ve výzkumu. K mimořádnému jednání nad rozpočtem se Rada následně sejde v červenci t. r.

Vzhledem ke komplikované situaci s koronavirovou infekcí se Rada dohodla na uspořádání mimořádného zasedání ke dni 24. července. „Toto jednání bude závažné, mělo by zde dojít ke schválení návrhu rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro jednání vlády. Harmonogram přípravy státního rozpočtu byl posunut, a po dlouhých úvahách a hledání alternativ se bude tématem rozpočtu Rada výsledně zabývat v mimořádném termínu,“ sdělil prvý místopředseda Petr Dvořák.

V rámci pravidelného bodu Implementace Metodiky 2017+ probíhá intenzívní debata jak hodnocení zkvalitnit. V posledních týdnech se uskutečnilo několik pracovních jednání a byly navrženy úpravy zejména z pohledu aplikovaného výzkumu. Ve snaze zkvalitnit celý hodnotící proces v rámci dlouhodobého vývoje systému a nabytých zkušeností bude Rada nyní  ověřovat, jak probíhá zavádění takto formulovaných opatření. Při Komisi pro hodnocení výzkumných organizací bude nově ustavena pracovní skupina odborníků na aplikovaný výzkum, která bude doporučovat další možná vylepšení.

Členové Rady dále schválili návrh metodického doporučení Identifikace hospodářských a nehospodářských činností výzkumných organizací a výzkumných infrastruktur ve výzkumu, vývoji a inovacích, který bude předložen do mezirezortního připomínkového řízení, a to při současném zajištění souladu materiálu se závazným dokumentem EU (State aid compendium), který je připraven a jehož vydání je očekáváno do konce července 2020. Jedná se o důležitou problematiku zejména z pohledu následných kontrol Evropské komise i tuzemských orgánů.

Rada také schválila zveřejnění výzev na členku či člena výzkumné rady Technologické agentury ČR a na tři členy/členky předsednictva Grantové agentury ČR. Výzvy budou zveřejněny ZDE.

Vládě bude nyní předložena návazně na ukončené mezirezortní připomínkové řízení, a je třeba zdůraznit i po několikaletém úsilí, Národní politika výzkumu, vývoje a inovací 2021+. „Strategický dokument je připraven tak, aby reflektoval i nové podněty, které pro výzkum a jeho infrastrukturu vyplývají nejen ze zkušenosti poslední pandemie a souvisejících sociálních a ekonomických výzev s celospolečenským dopadem. Jde primárně o vytvoření koncepčních předpokladů pro to, aby se výzkum výrazněji podílel na formování tzv. odolné společnosti,“ zdůraznil místopředseda Pavel Baran.

Rada se v dalších bodech jednání zabývala mj. možnostmi navýšení financování vědy a výzkumu ve prospěch kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí, pravidelnou aktuální informací o vývoji ustavování právnické osoby ELI ERIC, nebo závěrečným hodnocením programů OMEGA a BETA v gesci Technologické agentury ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…