Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace řešila kvalitu hodnocení aplikovaného výzkumu

30.6.2020 9:15 dop.

Pravidelné zasedání Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které předsedá premiér Andrej Babiš, proběhlo v pátek 26. června ve Strakově akademii.

Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace řešila kvalitu hodnocení aplikovaného výzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

 K hlavním bodům jednání patřily metodika hodnocení výzkumu, Národní politika VaVaI 2021+ či Identifikace hospodářských a nehospodářských činností ve výzkumu. K mimořádnému jednání nad rozpočtem se Rada následně sejde v červenci t. r.

Vzhledem ke komplikované situaci s koronavirovou infekcí se Rada dohodla na uspořádání mimořádného zasedání ke dni 24. července. „Toto jednání bude závažné, mělo by zde dojít ke schválení návrhu rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro jednání vlády. Harmonogram přípravy státního rozpočtu byl posunut, a po dlouhých úvahách a hledání alternativ se bude tématem rozpočtu Rada výsledně zabývat v mimořádném termínu,“ sdělil prvý místopředseda Petr Dvořák.

V rámci pravidelného bodu Implementace Metodiky 2017+ probíhá intenzívní debata jak hodnocení zkvalitnit. V posledních týdnech se uskutečnilo několik pracovních jednání a byly navrženy úpravy zejména z pohledu aplikovaného výzkumu. Ve snaze zkvalitnit celý hodnotící proces v rámci dlouhodobého vývoje systému a nabytých zkušeností bude Rada nyní  ověřovat, jak probíhá zavádění takto formulovaných opatření. Při Komisi pro hodnocení výzkumných organizací bude nově ustavena pracovní skupina odborníků na aplikovaný výzkum, která bude doporučovat další možná vylepšení.

Členové Rady dále schválili návrh metodického doporučení Identifikace hospodářských a nehospodářských činností výzkumných organizací a výzkumných infrastruktur ve výzkumu, vývoji a inovacích, který bude předložen do mezirezortního připomínkového řízení, a to při současném zajištění souladu materiálu se závazným dokumentem EU (State aid compendium), který je připraven a jehož vydání je očekáváno do konce července 2020. Jedná se o důležitou problematiku zejména z pohledu následných kontrol Evropské komise i tuzemských orgánů.

Rada také schválila zveřejnění výzev na členku či člena výzkumné rady Technologické agentury ČR a na tři členy/členky předsednictva Grantové agentury ČR. Výzvy budou zveřejněny ZDE.

Vládě bude nyní předložena návazně na ukončené mezirezortní připomínkové řízení, a je třeba zdůraznit i po několikaletém úsilí, Národní politika výzkumu, vývoje a inovací 2021+. „Strategický dokument je připraven tak, aby reflektoval i nové podněty, které pro výzkum a jeho infrastrukturu vyplývají nejen ze zkušenosti poslední pandemie a souvisejících sociálních a ekonomických výzev s celospolečenským dopadem. Jde primárně o vytvoření koncepčních předpokladů pro to, aby se výzkum výrazněji podílel na formování tzv. odolné společnosti,“ zdůraznil místopředseda Pavel Baran.

Rada se v dalších bodech jednání zabývala mj. možnostmi navýšení financování vědy a výzkumu ve prospěch kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí, pravidelnou aktuální informací o vývoji ustavování právnické osoby ELI ERIC, nebo závěrečným hodnocením programů OMEGA a BETA v gesci Technologické agentury ČR.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy zkoušejí delší předprodej rezervací, data o rezervacích se do vlaků nahrávají automaticky

17:17 České dráhy zkoušejí delší předprodej rezervací, data o rezervacích se do vlaků nahrávají automaticky

O 1,5 hodiny se prodlouží doba předprodeje rezervací, která bude u vybraných vlaků nově možná až do …