Rada vlády se zabývá rozkrýváním nejasné vlastnické struktury

18. 2. 2016 11:52

Ve čtvrtek 18. února 2016 se na Úřadu vlády ČR pod vedením ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera uskuteční první letošní jednání Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Na programu je Zhodnocení plnění opatření z Akčního plánu pro boj s korupcí na rok 2015 a rozkrývání nejasné vlastnické struktury.

Rada vlády se zabývá rozkrýváním nejasné vlastnické struktury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Naplňování protikorupčních opatření vyplývajících z Akčního plánu pro boj s korupcí na rok 2015 bude zhodnoceno na základě podrobných zpráv o stavu a způsobu plnění úkolů v něm obsažených a zaslaných členy vlády a vedoucími ostatních ústředních správních úřadů ministru pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Návazně na tyto zprávy je vytvářeno Zhodnocení plnění opatření uvedených v Akčním plánu pro boj s korupcí na rok 2015, které bude koncem března 2016 předloženo vládě k projednání. V minulém roce vláda schválila zásadní novely zákonů, které jsou v současné době projednávány v Poslanecké sněmovně. Jedná se zejména o zákon o zadávání veřejných zakázek a dále legislativní opatření, jejichž předkladatelem či spolupředkladatelem je ministr Jiří Dienstbier, konkrétně novela zákona o střetu zájmů, novely zákonů upravující financování politických stran či novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu.

Druhým bodem programu Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí (dále jen „Rada“) bude představení rámcového harmonogramu jednání pro následující rok.  Pro rok 2016 je v současné době plánováno 5 řádných jednání Rady. Mezi legislativními opatřeními, jimiž se bude Rada obligatorně zabývat, můžeme zmínit například návrh zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací, návrh zákona o vyvlastnění, návrh zákona o realitním zprostředkování či návrh zákon o ochraně oznamovatelů.

Posledním bodem na programu jednání rady je problematika rozkrývání nejasné vlastnické struktury, která je v současné době obsažena v návrzích dvou zákonů – návrhu zákona o zadávání veřejných zakázek a návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. K návrhu zákona o zadávání veřejných zakázek, jehož předkladatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, Rada opakovaně přijímala své stanovisko, ve kterém byla obsažena rovněž doporučení týkající se problematiky rozkrývání nejasné vlastnické struktury. Návrh zákona o zadávání veřejných zakázek je nyní v rámci Poslanecké sněmovny projednáván ve druhém čtení.


Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí vznikla na základě rozhodnutí vlády jako její poradní orgán, který koordinuje a vyhodnocuje stav boje s korupcí v České republice, připravuje koncepční materiály z této oblasti a posuzuje návrhy vybraných právních předpisů z hlediska korupčních rizik.

Předsedou Rady je ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, jenž byl vládou v červenci 2014 pověřen koordinací boje s korupcí. Jejími členy jsou dále místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace, ministr vnitra, ministr spravedlnosti, ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů, nejvyšší státní zástupce, předseda Svazu měst a obcí, předseda Asociace krajů, prezident Hospodářské komory, veřejná ochránkyně práv a v neposlední řadě šest zástupců nestátních neziskových organizací, akademické obce a odborné veřejnosti.

Více informací o Radě je k dispozici na www.korupce.cz

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Štípárna dřeva rozšiřuje prodejní místa

22:39 Lesy Praha: Štípárna dřeva rozšiřuje prodejní místa

Chcete se v zimě zahřát teplem ze dřeva pražských lesů, ale do štípárny ve Kbelích je to pro vás dal…