Radioservis: Transsibiřská odysea - Po stopách legionáře Jana Kouby

11.10.2018 18:50

Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis doporučuje unikátní knižní novinku Transsibiřská odysea Iny Píšové s podtitulem Po stopách legionáře Jana Kouby.

Radioservis: Transsibiřská odysea - Po stopách legionáře Jana Kouby
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

9288 kilometrů. Tolik měří nejdelší železnice světa, transsibiřská magistrála. Na sklonku první světové války tuto legen­dární trať ovládli českoslovenští legionáři, kteří v Rusku bojovali za samostatné Česko­slovensko a později proti bolševikům.

Přesně po sto letech se po stopách jednoho z nich, desátníka 7. Tatranského pluku Jana Kouby, vydává jeho pravnučka Ina. Na své cestě z Moskvy do Vladivostoku má v ruce Janův deník, v němž po čtyři roky zazname­nával válečné běsy a zápas o přežití v neko­nečné pustině.

„Vyrůstala jsem v rodině, která byla velmi hrdá na svého válečného hrdinu... Když jsem deník začala číst, měla jsem spoustu otázek. Musela jsem se na Sibiř vrátit. Pochopit, kde deník vznikal a zjistit, jestli to s tím hrdinstvím opravdu bylo takhle... Ale ono samozřejmě nebylo.“ Ina Píšová.

O letech strávených během první světové války v československých legiích Jan Kouba mnoho nevyprávěl. Něco málo zapsal do rodové kroniky, která dodnes leží na gruntě v jihočeských Pasekách předávaná z generace na generaci. Daleko víc však svěřil deníku, který si vedl po celou dobu svého pobytu v Rusku. Na sklonku třicátých let tlustý černý sešit spolu s uniformou a legionářskými medailemi zakopal na zahradě, protože tušil, že nastupující nacistický režim bude bývalé legionáře pronásledovat.

„Jendo?“ obrátil se Toník na svého staršího bratra, když se jednoho teplého letního večera roku 1925 vraceli sami z pole. „Zabils na tý Sibiři někoho?“ Jan dlouho mlčel a pak tiše řekl: „Tak na to už se mě nikdy neptej.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní park Šumava míří do škol

22:11 Národní park Šumava míří do škol

Správa Národního parku Šumava realizuje environmentální vzdělávání pro mateřské, základní, střední a…