Radioservis vydává knižní novinku známé rozhlasové reportérky

21.04.2018 9:10

Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, představuje knižní novinku Příběhy z Mexika od známé rozhlasové reportérky, cestovatelky a spisovatelky Pavly Jazairiové.

Radioservis vydává knižní novinku známé rozhlasové reportérky
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

V podvědomí dnešního čtenáře je Mexiko nebezpečná země, kde na severu řádí drogová mafie a na jihu vzkvétá ráj karibských pláží. Teprve pak přicházejí na řadu Aztékové, Mayové a staré památky, které dbalý turista neopomene navštívit. Pavlu Jazairiovou však na Mexiku zajímá především onen dávný střet civilizací, kdy evropský dobyvatel chtivý zlata objevuje neznámou, krutou, ale zároveň oslňující indiánskou kulturu. Španělé Mexiko dobyli, kolonizovali a indiány se smísili. Do této směsice přibyli mimo jiné také afričtí otroci a v dvacátém století evropští uprchlíci před fašismem. Tak vznikla jedna z pozoruhodných, pestrých a tolik inspirujících latinskoamerických civilizací. Kdo a jak ji vytvářel? O tom vyprávějí příběhy podbarvené krví i touhou, přibližující barevné, tvořivé, globalizací zasažené Mexiko.

„Proč celý život cestuji, a proč za cíl volím většinou tzv. Země Třetího světa? Určitě na tom má podíl mé dětství, kdy jsem neustále přejížděla z Československa do Francie za svou matkou. Dále zvědavost a touha, která kupodivu nepomíjí ani s věkem. Zájem o rozdílnost. Zrodil se patrně při mé první cestě s manželem do Syrie. Měla jsem v té době roční dítě (své první) a představu, jak se o malé děti starat, potažmo, jak žít. Co jsem tenkrát v Damašku viděla, zcela změnilo můj hodnotový systém i pohled na svět.
V té době jsem pracovala v ČR rozhlase, redakce zahraničního vysílání pro frankofonní Afriku. Odtud mé první samostatné cesty na tento kontinent – nejprve na sever, poté hlouběji na jih, až k Atlantiku. Z rozhlasu jsem odešla v prvních letech normalizace, a zpět se vrátila roku 1990, do redakce zahraničního zpravodajství. Má práce mě opakovaně zavedla do Izraele a na BV. Později jsem svůj zájem rozšířila i na asijský kontinent. Také jsem začala jezdit (bohužel už dosti pozdě) do Jižní Ameriky. Své cesty jsem zúročila v 18 knihách. Právě nyní vychází má poslední kniha „Příběhy z Mexika“. Své knihy chci pojímat spíš jako reportážní, faktografické než cestopisné. Zajímá mě především jejich minulost, jejich kultura a celkový pohled na společnost."

Pavla Jazairiová, 73 let. Narozená ve Francii, bytem vesnice Poustka ve Frýdlantském výběžku. Nezávislá publicistka.

Pavla Jazairiová: PŘÍBĚHY Z MEXIKA
Brož., formát 130x200 mm, cca 190 stran, cena 199 Kč
ISBN 978-80-87530-95-5
EAN 9788087530955
Brož., formát 150 x 200 mm, cca 220 stran, fotografie v textu, cena 269 Kč

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NPÚ: Rekonstrukce železničního mostu na Výtoni – perspektiva pro památku i potřeby města

9:50 NPÚ: Rekonstrukce železničního mostu na Výtoni – perspektiva pro památku i potřeby města

Správa železnic představila veřejnosti vítězný návrh stavební rekonstrukce a doplnění železničního p…