Radní Jihomoravského kraje podpořili Národní památkový ústav, který chce nechat bývalou káznici a věznici na Cejlu prohlásit za kulturní památku

13.01.2016 20:07

Rada Jihomoravského kraje vyjádřila na návrh hejtmana Michala Haška ve středu 13. ledna 2016 všemi hlasy podporu podnětu Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů k zahájení řízení o prohlášení objektu bývalé káznice a věznice v Brně na Cejlu s kaplí Nanebevzetí Panny Marie za kulturní památku.

Radní Jihomoravského kraje podpořili Národní památkový ústav, který chce nechat bývalou káznici a věznici na Cejlu prohlásit za kulturní památku
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Hejtman Michal Hašek ve vězeňské kapli bývalé káznice v Brně na Cejlu vloni v listopadu.
reklama

„Chceme tímto symbolickým gestem uctít památku všech vězněných a popravených obětí totalitních režimů a uchování paměti pro budoucí generace. Jasně se stavíme za památkáře v aktuálně rozběhnutém sporu o to, zda věznice má nebo nemá mít statut kulturní památky,“ uvedl hejtman Michal Hašek a dodal, že osobně považuje za neuvěřitelné,  že náměstek brněnského primátora pro kulturu Matěj Hollan se chová tak „kulturně“ k prostředí věznice, že tam poslal stavební firmy okamžitě zahájit stavební práce bez předchozího historického památkového průzkumu.

„To je pro mne naprosto neuvěřitelné a ukazuje to, jaký má vztah pan Hollan k historické paměti našeho národa. Je to místo, kde byly vězněny stovky, možná tisíce odbojářů v dobách totalitních režimů a desítky tam byly popraveny. Myslíme si, že tento objekt si zaslouží památkovou ochranu. Máme v té věci jiný pohled a jiný názor než má pan náměstek Hollan,“ zdůraznil hejtman Hašek.

Jak doplnil náměstek hejtmana Roman Celý, nejde o žádný tah, jak zabránit rekonstrukci tohoto objektu: „Pouze zde máme daleko větší jistotu, že bude tento objekt hlídán z pozice Národního památkového ústavu jako pietní místo, které si to jednoznačně zaslouží. Nemůže přijít, jak jsme si ověřovali, k nějakému omezení přílivu prostředků. Spíše naopak, podtrhne se význam tohoto pietního místa,“ řekl náměstek Celý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

19:33 MHMP: Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se od dnešního dne stane…